הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הבניה ברובע ט״ו: האם הדירות הצפויות להבנות יימכרו ב-800,000 ש״ח כפי שהבטיח ראש העיר?

תכנית בניית מגדלי הענק על שטח פארק ציבורי ברובע ט״ו גרם לרבים מתושבי הרובע לצאת להתנגדות החריפה ביותר שידעה העיר לבניה בשנים האחרונות. ההתנגדות הנחרצת של התושבים כמעט שעלתה לראש העיר בכסאו, עת הגיעו התושבים להפגין מול ביתו, לראשונה באשדוד. תכנית הבניה אומנם הצטמצמה באופן משמעותי, אך עדיין מדובר במגדלי ענק שמתוכננים להבנות על שטח ציבורי, שאמור לשרת את כל תושבי הרובע במבני ציבור שעדיין לא קיימים בו כמו: מתנ״ס, מרכז לחוגי העשרה, בריכה עירונית או טיפת חלב. היכן המתנגדים הגדולים של התכנית? חלקם יושבים במועצת העיר היום ואיך לומר בעדינות? ממלאים פיהם מים

בזמנו, שמעון כצנלסון כאשר כיהן כיו״ר האופוזיציה, אמר במפגש תושבים: ״פארק שהולך לבניה – לא חוזר״. מאז כניסתו של כצנלסון לקואליציה, לא זכו תושבי העיר לשמוע את קולו בנוגע לבניה ברובע ט״ו. אומנם הבניה הצטמצמה באופן משמעותי אך עדיין, בעבור תושבי הרובע חסרים עדיין מבני ציבור משמעותיים ואף הצפי לצפיפות בכיתות בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים ברובע, צפויה לגדול.

דוברות עיריית אשדוד או מי מטעמו של ראש העיר, מיהר להוציא הודעה עוד ביום הישיבה, אך עדיין, השאלות המרכזיות בתכנית טרם נענו: היכן ימוקמו מבני הציבור הדרושים לרובע ט״ו? והאם יש תכנית לבנייתם בקרוב?

לצד התכנית שאומנם הצטמצמה באופן ניכר, קיימים עדיין הזוגות הצעירים, שמתמידים לעזוב את העיר באין ברירה מבחינתם ובחוסר יכולת שלהם לרכוש דירת מגורים במחיר שיעמדו בו. האם ראש העיר יעמוד בהבטחתו, כי הדירות ברובע ט״ו יימכרו ב-800,000 שקלים?

עיקרי הוראות התכנית:

  1. שינוי ייעוד מ-שצ"פ ומבנים ומוסדות ציבור, ל- מגורים, מסחר, מבנים ומוסדות ציבור, שצ"פ, כיכר עירונית.2. קביעת מגרשים להקמת מגורים, מסחר, מבנים ומוסדות ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים ודרכים.3. קביעת קווי בניין למגרשים המיועדים לבניה.4. קביעת תנאים למתן היתר בניה.5. קביעת הוראות לשמירה על עצים.6. קביעת הוראות והנחיות לפיתוח המרחב הציבורי לרבות השטחים הפתוחים הציבוריים, השטחים למבני ציבור והדרכים (כולל תשתיות ושירותים).7. קביעת זיקות הנאה.8. קביעת הוראות לאיחוד וחלוקה.9. קביעת הוראות לשמירה על הסביבה.

דברי הסבר לתכנית:

במסגרת המאמץ העירוני של העיר אשדוד לעיבוי השטח העירוני, נמצא המתחם מתאים לתוספת של מרכז אזרחי עירוני לרובע ט"ו הכולל מגורים, שטחי מסחר, מוסדות ציבור ופארק מרכזי לשכונה.

התכנית ממוקמת בשכונת רובע ט"ו בעיר אשדוד, בין מפגש שדרות גורדון ושדרות רוטשילד לבין רחוב רובינא חנה.

שטח התכנית הינו 62.855 דונם.

התכנית עושה שינוי בשטח התכנית המוגדר לשצ"פ ומבנים ומוסדות ציבור, לפי תכנית מתאר 43/101/02/3, ומגדירה מחדש אזור זה עבור כיכר עירונית, שצ"פ, מוסדות ציבור, דרכים, ומגרשי מגורים שבחלקם משולבים שטחי מסחר ומוסדות ציבור.

התכנית מציעה בחלקה הצפוני אזור למוסדות ציבור, בנוסף לבתי הספר אופק ויצחק רבין הקיימים ממזרח וממערב לשכונה, וכן יצירת פארק עירוני במרכז המתחם עם קשר לשדרות רוטשילד ולציר הירוק של שד' הרצל.

התכנית מציעה מגוון של מגרשים למגורים בבניה רוויה בני 17, 15 קומות, מבנים המשלבים מסחר ומגורים – קומת מסחר ו- 17 ,24.5 קומות מגורים, ומבנים המשלבים מסחר, מגורים ומוסדות ציבור – קומת מסחר ו-13, 11, 9 קומות מגורים. התכנית כוללת סה"כ 694 יח"ד.

החזית המסחרית משולבת במגרשים הממוקמים לאורך הצירים שדרות גורדון ושדרות רוטשילד.

הצפיפות הממוצעת בתכנית הינה 37 יח"ד לדונם.

שלבי הטיפול בתכנית:

מיקום התכנית:

להלן כמות הדירות המתכוננת בתכנית החדשה:

המתנגדים לתכנית:

קולם של מרבית המתנגדים לתכנית הבניה ברובע ט״ו לא נשמע ומי שנותר איתן בדעותיו הוא הפעיל החברתי עופר צחר, שהתמודד למועצת העיר בבחירות האחרונות ברשימתה של הלן גלבר ולא נכנס למועצה. צחר אומנם מברך על ההחלטה לצמצם את הבניה אך עדיין נאבק על מבני הציבור המגיעים לתושבי הרובע ולא קיימים עדיין.

עופר צחר, תושב מתנגד לתכנית הבניה: ״אין לי ספק שמדובר בהצלחה, אך זוהי רק אבן דרך.
רובע טו זקוק למבני ציבור: בריכה, מתנ״ס, ספרייה מתקדמת ובית ספר על יסודי שישרתו את תושביו ותושבי הרובעים הדרומיים״.

להלן דבריו של צחר להצלחה של צמצום הבניה ברובע:

חברים יקרים,

זו השנה השנייה למאבקינו כנגד גזילת שטחי הציבור מתושבי הרובעים הדרומיים.
השנה הראשונה התמקדה בעיקר בהבאת הנושא לתודעה הציבורית ולסדר היום הציבורי: חלוקת פלאיירים, גביית כספים והסברה, גיבוש אנשי הרובע, הפגנות תחת בית ראש העיר, מאבק משפטי, פרסום בעיתונות והבעת מחאה עיקשת, נחרצת ומתמשכת בישיבות המועצה.
השנה השנייה למאבק התנהלה בעיקר בוועדה המחוזית בה ייצגתי את התושבים שחתמו והצטרפו לעתירה שהגשתי. בעקביות ונחישות סדקנו את טיעוני התמיכה בבנייה המאסיבית בלב הרובע ובסיומה אנו עדים להחלטה לאשר רק כרבע מכמות הדירות שתוכננה, מ 1000 ל 250 יח״ד.
אין לי ספק שמדובר בהצלחה, אך זוהי רק אבן דרך.
רובע טו זקוק למבני ציבור: בריכה, מתנ״ס, ספרייה מתקדמת ובית ספר על יסודי שישרתו את תושביו ותושבי הרובעים הדרומיים.

התושבים הפגינו אומץ רב והוכיחו את כוחה של האחדות, פתחו את ליבם, תמכו כספית וטרחו להגיע להפגנות, למפגשי המועצה ואף לתמוך בעתירה. זוהי גאווה לעיר אשדוד כולה ותושביה.
אין לי ספק שהנהלת העיר וראש העיר העומד בראשה שינו את דעתם נוכח זעקת התושבים שאוהבים את עירם.

ב 16.9 ייצגתי את העתירה שהגשתי ( יחד עם שותפי אבי לשאור Avichai Lishower) ואליה הצטרפו רבים מתושבי הרובע, זוהי עתירת התושבים היחידה שיוצגה בוועדה.
יחד שיקפנו את צרכי התושבים לוועדה וכולי תקווה שהדברים לא נפלו על אזניים ערלות.
ראש העיר שנכח, אף ציין שהתוכנית גובשה בלהט הסכם הגג ועם הזמן היטיב להבין שאינה עולה בקנה אחד עם צרכי התושבים.
( מצ״ב סיכום הוועדה, טרם נמסרה החלטתה הסופית )

אנו מצפים מהנהלת העיר להישיר מבטה אל אתגרי העתיד: תהליך הצערת הרובע שמורגש בשטח מזה מספר שנים, יחד עם הסדרה הצפוייה בחינוך לגילאים 0-3 מבהירים את צו השעה לשמור על שטחי הציבור ולא להמירם במגדלי בטון, שטח זה הינו עתודת שטחי הציבור האחרונה באשכול הדרומי של העיר.

יש להכריז על השטח כקריית מבני הציבור של פלח העיר הדרומי, זה יעודו המקורי והדבר ייטיב אך ורק עם תושבי העיר ועתיד ילדינו.

תודה רבה לכל מי שנתן יד והוביל את המאבק, ההצלחה היא של כולנו

מאחל לכולנו שנה של אחדות ! שנה של עשייה, שגשוש, צמיחה ובריאות לכל תושבי אשדוד ומדינת ישראל.
כוחנו באחדותנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.