הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הביטוח הלאומי הכיר ב״תסמונת התעלה הקרפלית״ כפגיעה בעבודה

בית הדין לעבודה הכיר ב: בעיית מרפקים של מהנדס כ"פגיעה בעבודה" לאור חוות דעת של מומחה, שהעובד עסק הרבה בהקלדה שלא בשיטה עיוורת עם שני מרפקים על השולחן

הביטוח הלאומי הכיר בעבר בבעיות של כאבי כף היד "תסמונת התעלה הקרפלית" כ"פגיעה בעבודה" למי שעוסק שעות רבות בהקלדה. עכשיו, בפסק דין ראשוני, הכיר בית הדין לעבודה גם בבעיות מרפקים "תסמונת התעלה הקוביטלית" כפגיעה בעבודה.

ההכרה באה בערעור שהגיש מהנדס בחברת החשמל , באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לתביעות ביטוח לאומי , לבית הדין האזורי לעבודה, לאחר שהביטוח הלאומי דחה  את תביעתו להכרה בבעיות המרפקים שלו כ"פגיעה בעבודה".

המהנדס בשנות ה-50 לחייו, שעבד שנים רבות בחברת החשמל, חמשה ימים בשבוע במשך 9 שעות בכל יום, כאשר 70% מעבודתו היתה עבודה משרדית שכללה הדפסות רבות. לאחר שסבל מכאבים בידיו ובמרפקיו פנה לביטוח הלאומי בבקשה להכרה  כמי שנפגע בעבודתו.

המוסד לביטוח לאומי הכיר בפגיעה ב"תסמנות התעלה הקרפלית" שלו והעניק לו 14.5% נכות, אבל דחה את התביעה להכרה ב"תסמונת התעלה הקוביטלית" בטענה שאין זה סביר שכל זמן ההקלדה המרפקים מונחים על השולחן וכי אם המהנדס היה חש כאב היה "משנה את תנוחת ידיו".

בית הדין בראשות הנשיא השופט אלכס קוגן, קיבל את חוות דעתו של מומחה שמינה  ד"ר אהוד שרצר שציין כי התובע לא השתמש בהקלדה עיוורת , אלא בהקלדה לא מקצועית, כשמרפקיו על השולחן והוא משתמש באצבעות 2 ו-3 ובכך יוצר לחץ על התעלה הקוביטלית. לדבריו, מדובר לא בלחץ גדול אבל כשזה נמשך שעות "נוצרת פגיעה בסבירות של מעל 50%". לפיכך קבע השופט כי התביעה מתקבלת ודחה את בקשת הביטוח הלאומי למנות מומחה נוסף כשהוא מציין בין השאר כי "חוות דעתו של ד"ר אהוד שרצר הינה מפורטת ומנומקת".

בתגובה על פסק הדין אומר עו"ד סאמי אבו ורדה "מדובר בהחלטה חשובה הפותחת אפשרויות נוספות של תביעות על רקע בעיות שנוצרות עקב הקלדה ממושכת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.