דף הבית > פוליטיקה > האם מישל ביטון בדרך למועצת העיר? ריאיון פתוח בדרך להצלחה

האם מישל ביטון בדרך למועצת העיר? ריאיון פתוח בדרך להצלחה

מישל ביטון (45), עובד נמל כבר מעל 20 שנה, יליד העיר בריאיון בו הוא מדבר על ההצלחה בבחירות להסתדרות: "עשינו את הלא יאמן", מעבר עובדי הנמל לייצוג בהסתדרות הלאומית : "הסוגיה טרם הוכרעה בבית הדין הארצי לעבודה אבל הכיוון חיובי", על העיר: "אשדוד היא העיר שלי ואין מצב שאגור בשום עיר אחרת", האם הוא רואה את עצמו משפיע ברמה הציבורית-מקומית מעבר לנמל : "כל האפשרויות פתוחות" וגם ברמה האישית יש לו הפתעות…

מישל ביטון הוא, כזכור, עובד הנמל שהוביל את המהפך למעבר ללאומית, ביחד עם חברי וועד הפעולה, כמו שאנחנו אוהבים לקרוא להם. קבוצת אנשים אידיאליסטיים אשר מ"קומץ" קטן ולא רלוונטי הפכו מדינה שלמה לעסוק בסוגיית נחיצות ההסתדרות הכללית, מעמד הפועלים במדינה ובאשדוד בפרט וסוגיית היציבות של עובדים במקומות העבודה.

אותם ערכים שורשיים, שנדמה היה לכולנו, כי חלפו מהעולם, הצליחו קבוצת וועד הפעולה אשר מישל ביטון היה ועודנו מראשיהם להוכיח לכולנו, כי לא הכיסא הוא מה שחשוב להם אלא טובת כלל העובדים. נזכיר, כי  חברי וועד הפעולה התפטרו מתפקידם וסירבו לכל הצעה שקיבלו וראו ועדיין את טובת כלל העובדים. קיבלנו מהם שיעור טוב בהובלה להישגים משמעותיים.

את מישל פגשנו לפני מספר ימים בבית קפה בעיר ושאלנו אותו מספר שאלות:

בעניין הבחירות להסתדרות הכללית אומנם שלי יחימוביץ' בה תמכת לא הצליחה לקבל את מקומו של ניסנקורן אבל עדיין, מדברים על הישג חסר תקדים בעיר אשדוד. הרבה מאוד בזכות התמיכה שלך וההובלה של יעקב שטרית כראש המטה.

"תראי, כלל העובדים בנמל ולא רק רצו שינוי אמיתי בתנאי העבודה שלהם וביציבות שלהם בעבודה. בסוף, בנאדם רוצה להביא את המשכורת הבטוחה שלו הביתה לאשתו ולילדים וללכת לישון בשקט. רוב האנשים לא מחפשים להתעשר, אלא להתפרנס וכאן באשדוד חסרים מקומות עבודה ראויים אז מי שכבר יש לו מקום מכובד רוצה לשמור עליו. אנחנו הצענו להם דרך חדשה ונקיה והם פשוט קיבלו את הדברים והצביעו בהתאם. עזר לנו והוביל את הדרך יעקב שטרית, שהוא כבר הוביל כמה מערכות בחירות וידוע בזה שהוא טוב בניהול המטה. הרבה גם בזכותו הצלחנו להגיע להישג מרשים וזה גם הזמן להודות לכל מי שעוד סייעו לנו. אנשים רבים וטובים".

במאמר מוסגר נדגיש, כי מקורבים למטה הבחירות שתמך בניסנקורן, אשר בין היתר היו חברים בו חיים שייב, איריס נפתלי, ליאון בנלולו – אמרו שהתוצאה הגבוהה שנרשמה כאן למטה יחימוביץ' הוא חסר תקדים והוא נרשם הרבה לזכות מישל ביטון ומנהל מטה הבחירות – יעקב שטרית. יש עוד רבים וטובים. ככל הנראה מדובר בשמועה שפרשה לה כנפיים, אבל עם התוצאה אין להתווכח.

מה עם מעבר עובדי הנמל להסתדרות הלאומית? יש התקדמות עם המהלך?

במבחן התוצאה עמדנו – הבאנו למצב של מעל 750 חתימות של עובדי נמל לעבור לייצוג בהסתדרות הלאומית. עשינו את זה רק כי האמינו בנו, שאנחנו שומרים על העובדים ורוצים אך ורק בטובתם. בית הדין הארצי לעבודה יכריע בסוגיה הזאת אני מאמין בקרוב, והתחושה היא שזה הולך להיות לטובתנו. אנחנו לא מקדשים את המאבק לשם מאבק אלא רוצים להוביל להישגים למען העובדים. זה עצוב, שנציגי ההסתדרות לא רואים עין בעין איתנו את הדברים ופועלים מתוך מניעים אישיים. אנחנו עזבנו את הכיסא של חברי וועד בשביל להשפיע באופן חיובי והם היו צריכים לבוא לקראת העובדים. ככה אני רואה את הדברים, לפחות. השותפים האמיתיים שלי הם כל חברי וועד הפעולה: אבי אבן חיים (בבטו), אבישי אברמוביץ', נוהר לסרי, אבי וחנון, יוסי אלבז, תומר מושקוביץ, שלומי קוריאט ועוד הרבה חברים מחברת החשמל כמו חיים כהן ואבי סטר שאיתם אפשר לעשות שינוי אמיתי".

איך אתה רואה את העיר אשדוד ועתידה, בעיני רוחך?

"תראי, אני אשדודי מלידה ותמיד אגור כאן. העיר אשדוד חשובה לי ברמה האישית והציבורית. חשוב לי שיהיה פה טוב לצעירים ובכלל לכל התושבים. אני חושב, שצריך להקשיב יותר לציבור ולעשות הרבה יותר עבור צעירי העיר. לצערי, הרבה אנשים וביניהם חברים שלי, לא מצליחים לקנות כאן דירה ובוחרים לגור בערים אחרות. זה כואב לי ברמה האישית מאוד. הרבה אנשים גם לא מצליחים למצוא כאן עבודה וזה בכלל כואב לי בכל הרמות".

אני שומעת בקולך אכפתיות שתוביל אותך להחליט לרוץ למועצת העיר?

"אני מאוד אכפתי ושואף להגיע לעמדה בה אוכל לעזור לאנשים. אם את שומעת כאן מועצת עיר אז אני לא אתווכח איתך (צוחק). מבחינתי, כל האופציות פתוחות. מה שכן  קיבלתי כבר הצעות ואני שוקל את צעדיי. במידה וכן אחליט ללכת על זה החזון שלי הוא להביא את המסירות שלי לתושבים 24/7 כמו שאני עושה בנמל. אני רוצה להסתובב בעיר ולראות את הצרכים האמיתיים של התושבים שלא רואים ביום-יום ולהציף אותם בזמן אמת. הקיום שלנו כתושבים הוא האזורים הישנים בהם גדלנו ושם צריך לפתח ולדאוג לרווחתם. תראו מה קורה בתל-אביב משקמים אזורים ישנים שהופכים להיסטוריה המכובדת של העיר. ככה גם צריך לעשות באשדוד".

ברמה האישית, אתה גרוש ואנחנו רואים אותך מאושר היום עם בת-זוגתך, שירן. האם בקרוב נזכה לראות אתכם תחת חופה וקידושין?

"את מתקילה אותי עם שאלות עכשיו. אני מאוד אוהב את שירן  וזה נכון שאנחנו מאושרים. הרבה זמן חיכיתי לה, היא אשה מיוחדת ומפרגנת. חשוב לי להמשיך להיות איתה ולצעוד קדימה. חתונה? לא יודע כרגע אבל גם כאן אני משאיר את כל האופציות פתוחות. היום, חשוב לי יותר להשקיע בזוגיות ובבנים שלי רן ודניאל, כי בזמן שאני נאבק בעבודה אני 100% והם, לצערי הרב, משלמים את המחיר למרות שהם תמיד איתי ותומכים בי".

יצאנו מהריאיון הזה עם הרבה סימני שאלה אבל מה שבטוח הוא שבבחירות הקרובות מועצת העיר תשנה את פניה, נוכח ההתעוררות של הציבור החילוני-מסורתי שהבינו שלא ניתן להגיע לשינוי אלמלא יגיעו להצביע. אנחנו נמשיך לעקוב אחר המתרחש בעיר ולהעביר אליכם את החדשות הכי מעניינות שיש.

 

בדוק גם...

באים לקראת החרדים: המחיצות בחוף הים הורחבו במטרה לשמור על הצניעות

גורמים בעיריית אשדוד החליטו לבוא לקראת המגזר החרדי בעיר, והאריכו את המחיצות בחוף הים, במטרה …

שינוי גודל גופנים