הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

האם לסרי ייענה ללחצים של 'אגודה' ויחזור לתת קנסות בשבת?

עיתון "המודיע", הידוע בקשריו הטובים עם האדמו"ר מגור יצא במסר תקיף לראש העיר יחיאל לסרי ודרש בכותרת הראשית: "השבת – הערך הנעלה ביותר"

מזכיר וועדת הרבנים למען השבת, הרב יצחק גולדקנופף, במסר מיוחד לראש העיר ולחברי העירייה: "השבת היא מעל הפוליטיקה". את המסרים האלו, בחר הרב גולדקנופף להעביר גם בעיתון המקומי "אשדוד בכותרות" וגם בעיתון החרדי הארצי "המודיע". 

עסקנים חרדים בעיר אמרו ל"אשדוד היום", כי לדעתם : "זו הוראה שניתנה מלמעלה לפרסם את זה ולא תהיה כאן פשרה בכלל".

"ישנם הרבה צרכים אבל חשוב לזכור דבר אחד: השבת היא מעל לכל שיקול" מבהיר מזכיר ועדת הרבנים במסר מיוחד שהוא מעביר בימים אלו, בהם נידונה שאלת התמיכה במועמדים השונים לראשות העיר.  מראש העיר יחיאל לסרי הוא מצפה לצעדים כבר עכשיו: "התחייבויות לימים שאחרי הבחירות אינן מקובלות. אם רצונו לקבל תמיכה – עליו לנקוט בצעדים כעת". ואילו את הטענות על 'שלום העיר' הוא דוחה על הסף: "אין שום היתר לחלל שבת אחת בפרהסיה בכדי לשמר שבתות אחרות".

בעיתון "המודיע" פורסם היום כך:

על ידי הרב גולדקנופף: "ישנם הרבה צרכים אבל חשוב לזכור דבר אחד: השבת היא מעל לכל שיקול". " מראש העיר אשדוד אנו מצפים לצעדים כבר עכשיו: התחייבות לימים שאחרי הבחירות אינן מקובלות. אם רצונו לקבל תמיכה – עליו ל

נקוט בצעדים כעת". בנוסף, אמר הרב גולדקנופף ל"המודיע", כי "השבת איננה נתונה למשא ומתן השבת שייכת לקב"ה אין שום היתר לחלל שבת בפרהסיה כדי לשמור שבתות אחרות".

במי צפויים החרדים לתמוך אם לא יסכים לסרי לאכוף את השבת בעיר באופן מיידי?

הדברים נשמעים די יציבים מבחינת אגודת ישראל והדבר מפתיע, בעיקר לאור תמיכתו הפומבית של השר דרעי ביחיאל לסרי. לא זכורות בעיר בחירות כאלה, שש"ס ואגודת ישראל לא מתואמות ביניהן בהצהרה הפומבית לתמיכה בראש העיר.

האם הפעם יתפצלו דרכן? קשה לראות פיצול כזה קורה, אך עסקנים מהעולם החרדי כבר אמרו לנו, כי לדעתם "האדמו"ר מגור לא מסוגל להכיל שקרים ולא ניתן לפייס אותו משום כך".

מהצד השני קולות קוראים, כי "אגודת ישראל עוד תתמוך בלסרי משום שאין מועמד אחר המוביל בעיניהם".

תמיכה במועמד שמעון כצנלסון לא צפויה, בעינינו, גם כי לא שמענו על מגעים כאלה, בטח לא לאחרונה; וגם, כי תמיכה של החרדים בכצנלסוון, המסתמך על פי רוב על ידי ציבור העולים החדשים בעיר, עשויה לגרום לו לא לקבל את התמיכה של העולים החדשים ואז בכל אופן סיכוייו להיות ראש עיר יורדים לטמיון. בנוסף, יציאתו הפומבית במסגרת "מחאת השבת" והסיור המדובר בביג בוודאי לא יסייעו לו לקבל את תמיכת החרדים, בטח כאשר השבת היא הסוגיה "החמה" על הפרק.

תמיכה במועמדת הלן גלבר תהיה קשה בעבורם בעיקר משום שמדובר באישה. על אף, שהחרדים כבר הוכיחו, כי מבחינתם לבחור באישה זה כבר לא בגדר "מוקצה" וניתן לראות את זה בנתניה עם הגב' מרים פיירברג ובערד בזמנו עם הגב' ח"כ (היום) טלי פלסקוב. מאידך, צירפב השבוע המועמדת הלן גלבר אל רשימתה את אחד ממובילי מחאת השבת עופר צחר.

אין הצהרת תמיכה של "אגודה" בראש העיר; המשמעות: החלשה

כרגע, מה שבטוח הוא, שאין כל הצהרה פומבית בתמיכה ביחיאל לסרי והדבר הזה, כשלעצמו, מחליש אותו מאוד. גם אם בעוד כשבועיים, יחליטו נציגי אגודת ישראל להביע את תמיכתם החשובה ביחיאל לסרי, הציבור יישאל שאלות: מה גרם להם פתאום לתמוך? האם יחיאל לסרי יחליט לפעול בעצתם ויתחיל לקנוס את בעלי העסקים בסיטי? בביג? בחוף הים? בסטאר סנטר?

ושאלת השאלות: האם התמיכה של אגודה (שעוד לא התקבלה) ושל ש"ס בראש העיר תפסיק לו כדי להיבחר?

נתוני הבחירות האחרונות 2013:

אגודת ישראל: כ-11,000 קולות; ש"ס: כ-11,000 מצביעים. 40% מהבוחרים ב-2013 הם: 38,000 קולות שיחיאל לסרי חייב לקבל, על מנת להיבחר לראשות העיר בסיבוב הראשון. זאת בהנחה שלא תהיה הגדלה של אחוזי ההצבעה, על אף שקשה להאמין שכך יהיה משום שהפעם מוכרז יום שבתון ובתוספת המחאה הציפייה היא, כי אחוזי ההצבעה יגדלו גם אם לא באופן משמעותי וההגדלה תהיה בציבור שהוא בדרך כלל אדיש ולכן הצפי שאחוזי ההצבעה שיגדלו ילכו למועמד שהוא "לא יחיאל לסרי".

אם כך, השאלה היא האם יצליח ראש העיר להביא לקלפי, מעבר לש"ס ואולי אגודה שיתמכו בו, עוד 16,000 קולות של בוחרים שירצו שיחיאל לסרי ימשיך לכהן כראש העיר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.