האם הטענות לכישלון ה"רי-ווי" יובילו לשינוי תכנית המתאר של העיר?| חובת קריאה

היום (שלישי) עתידה להתכנס מליאת הועדה לבניין עיר, בראשותו של יו"ר הועדה מר שמעון כצנלסון, סגן ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי וכן בהשתתפות ראש העיר, סגניו וכל חברי מועצת העיר לצד גורמי המקצוע בעיקר מתחום ההנדסה בעיריית אשדוד. הנושא החשוב ביותר על הפרק – דיון בתכנית המתאר של העיר.

תכנית מתאר מקומית היא תכנית מתאר ברמה של הרשות המקומית, אשר כוללת התייחסות לתיחום של שטחים, הוראות בנייה, מגבלות בנייה, מקומות לפינוי אשפה, בתי עלמין, דרכים בשטח היישוב ומאפיינים נוספים של התכנון העירוני. תכנית המתאר המקומית נגזרת מתכנית המתאר המחוזית ומתכנית המתאר הארצית ואינה יכולה לסתור את התכניות בדרג שמעליה.

חלק מתכנית המתאר קשור לפרויקט "רי-ווי"

נושא אשר עתיד לעלות הערב בוועדה לבניין עיר ומעורר שאלות ותהיות הוא נושא נתיבי התחבורה הציבורית בעיר, במסגרת תכנית המתאר של העיר.

עבודות "רי-ווי" על ציר מנחם בגין. דצמבר 2017

כפי שתושבי העיר יודעים, פרויקט רי-ווי התחיל בנובמבר 2016, עת עלו השופלים על כבישי העיר ויצרו בחלקם נתיבי תחבורה ציבורית.

את הנתיבים הללו, אשר ישמשו את האוטובוסים הציבוריים, ניתן לראות רק היום בתכנית מתאר העיר ועל כן עולות שאלות:

האם חברי ועדת מליאת בניין העיר יכשירו היום, במסגרת אישור תכנית המתאר, את נתיבי התחבורה הציבורית שכבר נבנו?

האם הדבר עומד בפני החוק – קודם בניית נתיבי התחבורה הציבורית ורק לאחר מכן אישורם בתכנית המתאר של העיר? ואם לא, אזי האם יהיה משנה תוקף לתכנית המתאר של העיר?

מה הסיבה אשר בגינה דווקא היום, הוחלט להעלות את תכנית המתאר של העיר בפני חברי מליאת הועדה?

חלק ממטרות התכנית מדברות על עידוד נסיעה בתחבורה ציבורית ובאמצעים שאינם מוטוריים. כיצד נקודה זו מתיישבת לאור העובדה, שבכירי העירייה נוהגים על רכבים המכונים "ג'יפים" ולא על אופניים? האין חלה חובה לנראות בסיסית בדבר "דוגמה אישית"?

עולות תהיות נוספות בעניין זה, שכן ההיגיון אומר, כי לפני ביצוע הפרויקט אמורה להיות תכנית ולא, חלילה, בסדר הפוך. בעניין פרויקט "רי-ווי" הנראה לעין, כי הוא נעצר ולכאורה "נקטע באיבו", שכן לא ניתן לראות עבודות בכבישי העיר בעצימות גבוהה ונראה, כי הפרויקט הגיע לסוג של "מבוי סתום" ולא ניתן לדעת פניו לאן? או מתי יסתיים? כמה עלה עד כה? כמה עוד יעלה? ובכלל, מה התועלת אשר יפיקו תושבי העיר מעצם קיומו, אם בכלל?

להלן חלקים מתכנית מתאר העיר אשר עליה ייערך דיון הערב, במסגרת מליאת הועדה לבניין עיר, הקשורים לפרויקט "רי-ווי":

עיריית אשדוד בחרה שלא להעביר תגובה על הדברים האמורים.

אולי תתעניין ב...

הודלף המכתב של לסרי לעובדי העירייה: ״צמצמנו את הפניות שמאלה והצרנו את רוחב הנתיבים כעת התנועה זורמת על הרצל״

ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר, החליט לפנות היום (שני) לעובדי העירייה, בניסיון להעביר דרכם מסר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים