הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

דרושים שכפ״צים: הקואליציה הרחבה של ראש העיר ולמה זה כאב הראש הגדול ביותר?

המחקר מלמד, כי ממשלות ומועצות עיר, שנשענות על קואליציות צרות הן טובות יותר ושורדות יותר לאורך זמן.

למרות שראשי ממשלה וראשי עיר, בהקבלה, נוטים להעדיף קואליציה רחבה שתאפשר להם יכולת תמרון מול שותפותיהן, המציאות מלמדת שדווקא קואליציה הומוגנית מבטיחה שהממשלה או המועצה תשרוד במשך זמן רב יותר. תעיד על כך ממשלת נתניהו האחרונה, אשר נשענה במשך מרבית מהכהונה הנוכחית על רוב דחוק בכנסת של 61 חברי כנסת והרי היא זו שהחזיקה מעמד זמן רב וכמעט כהונה מלאה (שאולי עוד תהיה).

אומנם מועצת עיר וכהונה של ראש עיר היא יציבה יותר מראש ממשלה, אבל עדיין, קיימת החובה להעביר תקציב עירוני מדי שנה ואם ראש העיר לא מצליח לארגן רוב של חברי מועצה, הרי שבנסיבות מסוימות אף יכול משרד הפנים להכריז על ועדה קורה בעיר.

מבחינה מחקרית, קואליציות צרות מחזיקות פעמים רבות הרבה יותר טוב מקואליציות ענק שאין חיבור אמיתי בין המרכיבים שלהן. ובהשאלה אלינו למועצת העיר באשדוד: מהבסיס האד׳נדה בין כצנלסון לאגודת ישראל? בין ש״ס לאלי נכט? ובין אשדודים לראש העיר? ככל שבסיס העקרונות מנוגד, כך רבים הוויכוחים וההתנגשויות הצפויות בין חברי המועצה.

לפי תורת המשחקים יש שתי גישות הפוכות ביחס לקואליציה קטנה (צרה): 

קואליציה צרה היא הכי יציבה

הגישה הראשונה סבורה שזו הקואליציה הכי יציבה שיכולה להיות. כל חבר מועצה מבין שהוא לא יכול לשחק והוא חייב לתמוך כל הזמן בראש העיר כי אחרת כולם יפגעו. חברי המועצה יקפידו להגיע לכל ישיבות המועצה ולכל הועדות כי על כתפיהם רובצת אחריות רבה ביציבות שלטונו של ראש העיר. 

״כל ממזר מלך״

מנגד, יש דעה שסוברת שבקואליציה כזו כל ממזר מלך. כל אחד יכול לסחוט את ראש העיר ולכן יש סבירות שהמועצה לא תצליח להעביר תקציב ואז תהיה בעיה. עיון בנעשה בעולם מוכיח שהגישה הראשונה היא הצודקת קואליציה צרה, היא אכן יציבה יותר גם ברמה הממשלתית וגם בזו העירונית.

כאב הראש הגדול ביותר של ראש העיר

מניתוח המצב באשדוד עולה, כי ראש העיר עתיד להקים קואליציה רחבה, ונכון להיום, למעט 4 חברי מועצה (אלי לחמני*3 והלן גלבר), כולם יהיו בפנים. כן, גם ש״ס ועל אף המשבר האמיתי בין אמסלם לראש העיר, ש״ס לא תוותר על מקומה בקואליציה של לסרי. במחיר זה או אחר, תצטרך ש״ס לערוך וויתורים, להוריד את הראש ולהכנס לעשייה העירונית בקואליציה. 

1} חיבור של מספר שותפים לכדי גוש חוסם

כאב הראש הגדול ביותר של לסרי, כפי הניתוח שלנו ב׳אשדוד היום׳, הוא חשש מהתחברות של מספר גורמים בקואליציה בינם ובין עצמם והתגבשות לכדי גוש חוסם. שערו בנפשכם חיבור של כצנלסון עם ש״ס לכדי 12 מנדטים שלמים, אשר יותירו בידיהם ביחד כוח כמעט בלתי מוגבל על ההחלטות בעיר זאת אל מול כוחו החלש של ראש העיר עם 2 מנדטים בלבד.

2}בנוסף, צירוף של מספר רב של חברים לקואליציה, מותיר בידי כל אחד מהשותפים כוח מועט , ביחס לזה שיכול היה להיות אילו היו מצטרפים פחות חברים. לכן, כל אחד מחברי המועצה יעשה את השיקול המנחה, לפיו אם יפרוש מהקואליציה, אזי לא יילקחו ממנו יותר מדי סמכויות ובמילא לא אפשרו לו לעבוד יותר מדי, ולכן, עלול להיווצר מצב, לפיו חברי המועצה יעדיפו לפרוש לאופוזיציה ובכך גם לנקות מעצמם בקשות של תושבים, שגם ככה אין בידיהם היכולת לפתור וגם לשפר את הסיכוי לשינוי (ואולי גם קצת ׳להחזיר׳).

אז מה צופן לנו ולראש העיר העתיד? רק בורא עולם יודע. מה שכן, משעמם בטח לא יהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.