דם – כבר תרמתם?| יום תורם הדם הבינלאומי

היום (ה') מציינים בישראל וברחבי העולם את יום תורם הדם הבינלאומי * ע"פ נתוני מד"א נתרמו בשנת 2017 כ-257 אלף מנות דם, וכ-80% מהם נתרמו ע"י גברים וכ-20% מנשים

בישראל וברחבי העולם מציינים היום (ה') את יום תורם הדם הבינלאומי לעידוד המודעות לתרומות הדם. תאריך זה מציין את יום הולדתו של ד"ר קרל לנדשטיינר, רופא וביולוג אוסטרי, אשר גילה בשנת 1900 את קיום סוגי הדם השונים, מה שמאפשר היום מתן עירויי דם למטופלים הזקוקים לטיפול זה להצלת חיייהם.

מגן דוד אדום הוא הגוף האחראי בישראל על פי חוק לניהול מאגר הדם הנדרש למערכת הבריאות ולכלל הציבור, לרבות התרמת מנות הדם, בדיקתן, הכנת מרכיבי הדם השונים, אחסנתן ואספקתן. המאגר משרת את כלל גופי המדינה ומד"א היא זו המספקת את מנות הדם במקרי הצורך לכל בתי חולים בארץ ולצה"ל, בשגרה ובמצבי חירום.

ע"פ נתוני מד"א נתרמו בישראל נכון בשנת 2017 כ-257 אלף מנות דם, וכ-80% מהם נתרמו ע"י גברים וכ-20% מנשים. עוד עולה מהנתונים כי 75% מקרב התורמים בשנה החולפת היו בגילאי 17 עד 40. בנוסף, 74% מהתורמות הגיעו מקרב הציבור הרחב וכ-26% הגיעו מצה"ל.

סמנכ"ל שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער: "ביום הולדתו של ד"ר קרל לנדשטיינר, אנחנו מודים לכל תורמי ותורמות הדם המתנדבים בארץ, בשם החולים שאת חייהם סייעו לנו להציל. היעד שלנו, על מנת לשמור על מלאי הדם במדינת ישראל הוא הוא להתרים כ-1000 מנות ביום ובשנת 2017 ראינו מגמה של עלייה במספר התורמים שהגיעו לעמדות ההתרמה של שירותי הדם של מד"א ותרמו דם. משרד הבריאות בקיץ שעבר שינה את הנהלים ואפשרו לקהילת יוצאי אתיופיה וגברים מהקהילה הגאה לתרום דם, דבר המתבטא במספרים יפים. יתרה מזאת, שדרוג הבדיקות הנערכות למנות הדם לזיהוי מחלות העלולות לעבור בעירוי, מאפשר לשלב בין שמירה על בטיחותן הגבוהה של מנות ומרכיבי הדם, ובין הרצון לתרום ולסייע בהצלת חיים "

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "תרומת דם הינה זכות וחובה אזרחית המשותפת לכל אזרחי ישראל, וכיום הציבור מכלל המגזרים נענה למטרת הצלת החיים החשובה הזו – כולם מבינים היטב את החשיבות שבתרומה. אני רוצה להודות למאות אלפי האנשים שמגיע לתרום דם בהתנדבות לטובת כלל תושבי מדינת ישראל"

מידע על עמדות התרמות דם ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam ביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון ובטלפון 03-5300400 בו ניתן לקבל גם מידע על סוג הדם באמצעות מענה קולי אוטומטי וממוחשב שמזהה ומבין דיבור.

אורלי אלחרר (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק)

מנות דם – צילום: אסי דבילנסקי, דוברות מד"א

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים