הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

גל אסונות שוטף את העיר: מה קורה בעיר שלנו?

שבוע קשה מאוד עבר על תושבי העיר אשדוד עם רצף תאונות קטלניות, אסונות, רצח וניסיונות רצח. גל אסונות קשה מאוד על רקע זיהום אוויר משמעותי ומתמשך. מה הפתרון? האם הגישה, שבה נקט רודולף ג׳וליאני ראש עיריית ניו יורק, תהיה טובה גם לנו באשדוד?

גל אסונות פקד את העיר בשבוע האחרון ברצף כזה, שעוד בטרם הספיקו תושבי העיר להשלים עם אסון אחד ולאפשר לו להגליד, כבר התדפק על דלת העיר אחד נוסף, ועוד אחד, ועוד.

גל אסונות בשבוע אחד ארור

תאונת עבודה קטלנית בנמל אשדוד, שבה מצא את מותו דוד טטרושווילי ז״ל , עובד נמל נשוי ואב לילדים. תאונת דרכים קטלנית שבה נהרג שרון אוחנה ז״ל, אף הוא נשוי ואב לילדים. תאונות דרכים על שדרות הרצל עם פצועים ונזק לרכוש. אדם, שנדקר בבניין מגורים ברובע ט״ו. יריות בלב רובע י״א עם 2 פצועים. נדב בוחניק ז״ל, בן 24, שנרצח בלב רובע ט״ו לעיניי עוברים ושבים. כל אלה ועוד, על רקע דיווחים מתמשכים על זיהום אוויר משמעותי, שכולנו ביחד נושמים. אוויר מזוהם, שאותו כל תושבי העיר נושמים, ללא שום הבדל. אז מה קרה?

אגרת שמירה – מוצדקת או לא?

תושבי העיר אשדוד משלמים, מדי חודש, תוספת לארנונה שלהם הנקראת: ״אגרת שמירה״. הנושא עלה לדיון מספר רב של פעמים במועצת העיר והאדרה נותרה בעיניה. מטרת התשלום היא לצורך תגבור מערך הבטחון של אגף הבטחון העירוני בעיריית אשדוד. הנושא לא עלה זמן רב לכותרות משום שהתושבים חשו, כי יש הצדקה לתשלום כל עוד רחובות העיר בטוחים בעבורם. לאחרונה, נשמעים קולות של תושבי העיר, שמעלים את הנושא לסדר היום, הואיל והשבוע האחרון מוכיח לכולנו, שרחובות העיר רחוקים מלהיות בטוחים לנו או לילדינו. נציין, כי אגרה זו איננה משולמת בכל עיר.

אפס סובלנות לאלימות

אפס סובלנות (מאנגלית: Zero tolerance) הוא מונח בתחום הקרימינולוגיה, המתייחס לגישה מחמירה של גורמי אכיפת החוק כלפי עבירות קלות.

המונח החל להתקבע בתודעה הציבורית בשנות התשעים של המאה העשרים, בתקופת כהונתו של רודולף ג'וליאני כראש עיריית ניו יורק בשנים 1994–2001. לג'וליאני יצא שם של מי ש"ניקה" את רחובות העיר והפך אותה ל"עיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית". רמת הפשיעה בתקופתו של ג'וליאני אכן ירדה באחוזים חדים: מקרי הרצח פחתו ב-65% והפשיעה הכללית ב-57%, והעיר הוכרה על ידי ה-FBI כעיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית.

על רקע עלייה חדה באלימות בעריה הגדולות של ארצות הברית במחצית השנייה של המאה העשרים, החל להתעורר דיון ציבורי בשאלה כיצד למגר את הפשע הגובר ולהפוך את הרחובות לבטוחים יותר לאזרחים שומרי חוק. ב-1973 חוקק בניו ג'רזי "חוק השכונות הנקיות והבטוחות", שמטרתו הייתה להבטיח את ביטחון האזרחים על ידי נוכחות משטרתית גוברת ברחובות, גם באמצעות סיורים רגליים של שוטרים.

תיאוריית החלונות השבורים

ב-1982 הגו ג'יימס וילסון וג'ורג' קלינג את תאוריית החלונות השבורים. במאמרם "החלונות השבורים" כתבו השניים, כי במקומות מוזנחים שהעליבות שורה בהם תתפתח במוקדם או במאוחר פשיעה, בין היתר כתוצאה מהעובדה ששומרי חוק ידירו רגליהם ממקומות אלה. לכן, לדעתם, המלחמה בפשע צריכה להתחיל מטיפול בעבירות הקלות ("ניפוץ חלונות") ולהחמיר בעונשים בגין עבירות אלה. האם זיהום האוויר הרציני בעיר הינו משמש דוגמה רעה לחוסר טיפול של הרשויות בנושא חשוב לכל תושבי העיר? חומר למחשבה.

עיסוק בחינוך – חובה ולא רשות

עיסוק מתמיד של הרשויות בתחום החינוך ושאיפה למצויינות, התקדמות טכנולוגית ויצירת עניין בקרב הדור הצעיר הינה *חובה* של כל ראש עיר. באשדוד, תחום החינוך נמצא באחריות ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי וסגניתו, שרון מרק. הגישה הצבאית מאמינה, כי האחריות חייבת להיות מושתתת על אדם אחד בלבד, על מנת שלא תהיינה תקלות או שאלה יצטמצמו עד למינימום. המושג ״אחריות משותפת״ לא קיים בעולם המעשי. בתחום החשוב הזה, טוב עשה ראש העיר, שלא הדיר את רגליו מתחום החינוך בקדנציה הנוכחית שלו, ומצויין יהיה, אילו יצעד צעד קדימה ויעסוק הלכה למעשה בתחום וביצירת תוכניות לימוד ייחודיות ומעניינות, שידברו אל בני הנוער. ברור לכל, כי התחומים היחידים שמתקדמים הם אלה, שנמצאים באחריותו האישית של ראש העיר. העיר חייבת לצעוד קדימה ולהוביל את ממערכת החינוך הארצית בחדשנות ובבשורה שתצא מכאן. דווקא מתוך המקום הנמוך שכולנו נמצאים בו לאחר שבוע קשה, יהיה אפשר לצמוח עם שפע מוטיבציה לשינוי אמיתי ושורשי. הכל מתחיל ומסתיים בחינוך.

תמונה מתוך pixabay

4 תגובות

 1. קודם שראש העיר יגור בעיר ואז נראה…
  הכל הפוך, ואת אף אחד לא מעניין מה באמת קורה באשדוד.
  עיר שמתחרדת במהירות, בלי אלטרנטיבות תעסוקה ובילוי.
  בקרוב היא תצטרף לרשימה השחורה של הערים הניתמחות.
  עיר מוזנחת ומבוזבזת…אבל עם פוטנציאל…
  צריך לזרוק את ההנהגה הרקובה, ואת כל הרוע שהם הביאו איתה…ולהתחיל מחדש.

 2. אתה לא מבין כלום… אין קשר לחרדים לא פשיעה ולא כלום אז איך זה קשור לחרדים

 3. כאשר אני נוסע ורואה נהג מאפר סיגריה מחוץ לאוטו אני יודע שבסוף היא תזרק לרחוב ולא יהיה שוטר שיעיר או יקנוס את העבריין.
  כאשר אני רואה רכבים חונים במקומות אסורים לחניה ללא הפרעה והפקחים מחלקים דוחות במקומות של כחול לבן , זה מעיד על עיריה רקובה ומשטרה חלשה שלא עושה את העבודה.

  כאשר ילד נוסע על אופניים חשמליים או קורקינט ללא קסדה, על הכביש במהירות של אופנוע, אני מבין שהמשטרה פשוט לא קיימת.
  אז לא פלא שנרצחים פה, שנפגעים בתאונות שפשוט מתים ברחובות.

 4. להחליף ראש העיר נקודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.