הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

גלגולו של ספר התורה לזכר חלל צה״ל

שבתאי כהן ז״ל נהרג בכיכר מנורה בירושלים בשנת 1948, במהלך מלחמת השחרור.בן 16 בלבד היה במותו, ועל אף גילו הצעיר הצליח להתגייס לשורות צבא ההגנה לישראל. כהן ז״ל נהרג כתוצאה מפגז שפגע בו ישירות.


אמו, צביה כהן, ששבתאי היה לה בנה בכורה, הצטערה מאוד לאורך השנים והחליטה להנציח את זכרו. ההנצחה באה לידי ביטוי על ידי כתיבת ספר תורה על שמו. במשך 25 שנה היא שילמה מהמעט שהיה לה, שקל לשקל, לסופר סת״ם, שהחליט לכתוב את הספר כמעט ללא תשלום.
בצער, צביה נפטרה בשנת 1975, בטרם הסתיימה כתיבת הספר על שם בנה.

בזמן השבעה, הגיע הסופר סת״ם, איש זקן ויקר, והביא לאביו של עו״ד דניאל כהן את המעט שהספיק לכתוב מהספר. אביו של דניאל לקח את הספר, השלים אותו והוא הוכנס לבית הכנסת ״שערי אהבה״ בשכונת הכורדים בירושלים.
לימים, כאשר הזדקנו אנשי בית הכנסת, אביו של דניאל הפקיד את ספר התורה בידי בנו, עו״ד דניאל כהן, בכורו.
לאחרונה, החליט עו״ד כהן לבנות ארון קודש במשרדו בבניין היוניטרייד. לפני מספר ימים, כאשר הסתיימה בניית הארון, הכניס עו״ד כהן את הספר הקדוש למשרדו.

שבתאי כהן ז״ל, בן צביה ויוסף, נולד בשנת 1932 בסוריה ובהיותו בן שנתיים עלה עם הוריו לארץ. המשפחה התיישבה בירושלים. שבתאי סיים שש כיתות של בית-ספר יסודי ואחר-כך החל לעבוד בחייטות. חבריו הירבו לשבח את מידותיו הטובות, את נכונותו לבוא לעזרת הזולת ואת שאיפתו הלוהטת לראות את המולדת חופשית מעול זרים. תוך כדי עבודתו הצטרף שבתאי לגדנ"ע והשתתף בפעולות ובאימונים. 

בהיותו מפותח בגופו למעלה ממידת-גילו (הוא נראה כבן 18) נתקבל בראשית מלחמת-העצמאות לשירות ומילא את חובתו בהגנת העיר עד שנפגע בפגז ונפל, ביום ד' בסיוון תש"ח (11.6.1948). נקבר בסנהדריה. 

ביום י"ט באלול תשי"א (20.9.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות בהר-הרצל בירושלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.