הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

גאווה עירונית: שני מדריכי פנימיות מאשדוד קיבלו אות מצטיין משר החינוך

הלן וורקנש רדאי – מכפר הנוער "קציני ים אשדוד" ויצחק חי דהן – מישיבת "נוה הרצוג" – ניר גלים נבחרו כמצטיינים של ישראל מטעם משרד החינוך. לראשונה: משרד החינוך הכריז על 12 מדריכי הפנימיות ואימהות הבית המצטיינים של ישראל, כמחציתם, מתוכם שניים בפנימיות באשדוד

השבוע (ביום ה' 19.9) נערך לראשונה טקס הוקרה ייחודי למחנכי הפנימיות במעמד שר החינוך, הרב רפי פרץ, מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב ומנהלת המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, אילנה נולמן.

שר החינוך, הרב רפי פרץ: "המינהל ההתיישבותי פועל בדיוק ברוח אותה הצבתי בעת כניסתי לתפקיד: חינוך לערכים, סולדריות ותרומה לחברה. השנה הכרזתי על שנת ערבות הדדית וכל התפיסה החינוכית של המינהל ההתיישבותי מתבססת על הערך הזה. אתם קולטים כל אחד ואחת, לא ממיינים ויודעים לתת מענה משמעותי ורגיש לשונות הגדולה הקיימת בין התלמידים. הכל בבחינת "כולם היו בניי ובנותיי". החינוך ההתיישבותי היה לאורך השנים תמצית הציונות – נפעל כדי שהמפעל האדיר הזה ימשיך ויכה שורשים בחברה הישראלית."

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "המדריכים ואימהות הבית המסורים ששותפים לחינוכם של יותר מ- 20 אלף תלמידי הפנימיות החינוכיות, תורמים בדרכם המיוחדת, לעיצוב דמותם, לחוסן ולמסוגלות האישית של תלמידי הפנימיות.  לאלה יש ערך שלא יסולא בפז. אני מברך את הזוכים על המפעל שכל אחת ואחד מהם העמיד לטובת מערכת החינוך בישראל ובכלל לחברה הישראלית. הם מהווים מופת לכולנו. מי ייתן ועוד רבים ילכו בדרכם.  יישר כוח!"

מנהלת המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, אילנה נולמן בירכה את הזוכים ואמרה: "מטרת העל של מערכת החינוך היא להוציא תחת ידה בוגרים מצוינים ולשם כך אנו זקוקים לצוותי הוראה מצוינים. כאלה שמאמינים שאדם צריך לשאוף לעשות את הטוב ביותר, באופן הטוב ביותר למען עצמו ולמען החברה בה הוא חי. תפקידנו לטפח מנהיגות עתידית, שתהא שותפה בעצוב פני החברה ותשפיע על עתידה של המדינה. ואתם יקיריי מוכיחים במעשה החינוכי היומיומי שזו דרככם. כולי הוקרה עמוקה והערכה כנה לפועלכם המסור".

מנהל האגף לחינוך והדרכה בפנימיות, רון פריזלר: "המדריכים ואימהות הבית הם הלב הפועם של הפנימייה, הם עובדים במסירות סביב השעון, מרגישים ומלווים כל אחד מהתלמידים באופן אישי ומעניקים להם סביבה עוטפת, חום ואהבה".

במסגרת האירוע הוענקו 12 תעודות הצטיינות והערכה למדריכי הפנימייה ואימהות הבית המצטיינים של השנה. כמחצית מהמצטיינים הם מאזור הדרום: אילנה ריטר – כפר הנוער "קדמה" – מועצה אזורית יואב, אלעזר צפורי כפר הנוער "זוהרים" – בית ג'וברין, הלן וורקנש רדאי – כפר הנוער "קציני ים אשדוד" – אשדוד , יניב אורן – פנימיית "עין גדי" – עין גדי, יצחק חי דהן – ישיבת "נוה הרצוג" – ניר גלים, תאמר אבו ג'עפר – כפר הנוער "נווה מדבר ניצנה" – ניצנה. הזוכים נבחרו מתוך כ- 2,500 מועמדים מכל רחבי הארץ.

האירוע הינו ראשוני וייחודי מסוגו ונועד להוקיר תודה לאנשי החינוך העוסקים בתחום ההדרכה בפנימיות החינוכיות ועושים ימים כלילות לקידום רווחתם והצלחתם של תלמידי הפנימיות. הפרס האישי נועד להעצים את מחנכי הפנימיות ולחזק את ידיהם של העוסקים בתחום ההדרכה בחינוך פנימייתי.

במרחב החינוך הפנימייתי ניתן למצוא מגוון רחב של מוסדות בעלי מאפיינים ייחודיים וביניהם: כפרי הנוער המשלבים חינוך חקלאי, פנימיות המתמחות בספורט, מוסיקה, אומנות, חינוך ימי, חינוך סביבתי ועוד.

מדריכי הפנימייה ואימהות הבית מתפקדים כמחנכים בפנימייה ושוהים במחיצת החניכים בכל שעות פעילות הפנימייה. במסגרת עבודתם הם אמונים על החינוך החברתי והערכי של החניכים, קידום הישגיהם ומיסוד הקשר והשותפות עם ההורים. המדריך ואם הבית הינם הגורמים המשמעותיים והמשפיעים ביותר בתהליך חינוכו של התלמיד בפנימייה, עומדים במוקד העשייה החינוכית בפנימייה מסביב לשעון  24/7, ומהווים כמורי דרך וכמודל לחיקוי.

רשימת המצטיינים המלאה:

      אילנה ריטר – כפר הנוער "קדמה" – מועצה אזורית יואב

      אלעזר צפורי כפר הנוער "זוהרים" – בית ג'וברין

      גטנט מסגנאו – כפר הנוער "כפר גלים" – חיפה

      דבורה טל בן מנחם – אולפנת "עפרה" – עפרה

      הלן וורקנש רדאי – כפר הנוער "קציני ים אשדוד" – אשדוד

      יניב אורן – פנימיית "עין גדי" – עין גדי

      סימי כהן – אולפנת "נווה שרה הרצוג" – בני ברק

      יצחק חי דהן – ישיבת "נוה הרצוג" – ניר גלים

      רותי עזרא – כפר הנוער "מאיר שפיה" – זיכרון יעקב

הלן וורקנש רדאי – כפר הנוער הימי קציני ים אשדוד

הלן וורקנש נולדה בכפר מצ'ה באזור גונדר שבאתיופיה, עלתה ארצה בגיל 8. הלן שירתה כקצינת כוח אדם ביחידת צנחנים ולמדה משפטים וממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה. את ההתמחות שלה עשתה בפרקליטות המדינה בתחום הפלילי. אבן יסוד בהשקפת עולמה של הלן היא האמונה שיצירת הנעה מתוך עולמו הפנימי של האדם מביאה לתוצאות מיטביות. בעבודתה היא מכוונת את החניכים להיות אנשים אוהבי אדם, רגישים ומלאי חמלה. הלן מנסה בדרכים מגוונות להתוות את דרכם של החניכים, להאמין בעצמם, להודות על הקיים ולשאוף קדימה. בימים אלה שוקדת הלן על הקמת "חדר התבוננות", חדר יאפשר לחניכיה למידה עצמית באמצעות בניית פרויקט אישי על פי בחירתו ובליווי איש צוות.

צחי דהן  – ישיבת נווה הרצוג

צחי נולד בצפת ולמד בישיבת ההסדר "כוכב יעקב". בשנת 2015 התחיל את עבודתו בתחום  ההדרכה ב"מרכז טכנולוגי נחלים",  כיום הוא מדריך ב"ישיבת נווה הרצוג". חזונו החינוכי של צחי הוא, שהנערים יאמינו בעצמם, בכוחות שלהם, וביכולותיהם, חשוב לו שהנערים ידעו שהם מסוגלים ליצור דברים שלא חלמו עליהם. מתוך האמונה החינוכית הזאת הצליח צחי להחזיר לדרך המלך, נערים רבים. צחי מוביל את חניכיו לעשיה חינוכית מרשימה ומלמד אותם הכרת הארץ והכרת מורשת העבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.