במקום האחרון באתר "מידרג": עיריית אשדוד עם הציון 2.17 מתוך 5

לקראת הבחירות לראשות העירייה, המתקדמות אלינו בצעדי ענק, השנה, הדירוג של אתר "מידרג" את העיריות בכל רחבי הארץ משפיע ומשמעותי פי כמה

הצטערנו לשמוע, כי עיריית אשדוד היא העירייה הסוגרת את רשימת הדירוג במקום הכמעט אחרון. עם הסתכלות נכונה על הדברים, קל יהיה לזהות, מבחינת קברניטי העיר או המועמדים לראשותה, מה באמת מפריע לתושבים.

"נסו רגע אחד לדמיין עירייה שכל עובדיה שואלים את עצמם בוקר בוקר – מה אנחנו יכולים לעשות היום למען התושבים? מה טוב בשבילם?

לא למען הכסא, למען הג'וב, למען המקורבים… איזו מין עירייה זו תהיה? כמה החיים שלנו ישתנו?

"נכון, זה אוטופי. אבל אנחנו מאמינים שמידרג העיריות יכול להביא לשינוי" נוחם אוחנה, מנהל אתר מידרג

אנחנו במערכת "אשדוד היום" יודעים, כי קיימים בעיריית אשדוד עובדים טובים המהווים את הרוב המוחלט מכלל המועסקים. עם זאת, עיריית אשדוד מדורגת במקום הכמעט אחרון, כאמור.

בשבועות האחרונים דירגו חברי מידרג את תפקוד העירייה שלהם.

6,424 תושבים מ-21 ערים דירגו את תפקוד העיריות, שקיבלו ציונים בטווח של 2.17 ל-4.03, עם ממוצע של 3.1 מתוך 5. חברי אתר מידרג דירגו את תפקוד העיריות ב- 16 פרמטרים משמעותיים: ניקיון, חינוך, תרבות, תכנון ובנייה, תקשורת מול התושבים ועוד.

השנה נוספו עיריות חדשות לדירוג – בת ים ונס ציונה, כך שהשנה מדורגות 21 עיריות. המטרה היא להכניס בעתיד ערים נוספות ואף מועצות מקומיות.

לאתר מידרג לא הייתה נגיעה בדירוג, וחוות הדעת כולן התקבלו אך ורק מחברי מידרג. האתר סיפק את הפלטפורמה, שאפשרה להם להתבטא. המטרה היא ליצור דירוג השוואתי של העיריות הגדולות בישראל, כדי להוציא לאור את האמת של התושבים – מה דעתם על תפקוד העירייה שלהם.

המדרגים החליטו : מודיעין, נס ציונה ורעננה – בראש

סוגרות את הרשימה – בת ים, אשדוד והוד השרון

הרשויות המקומיות משפיעות עלינו בחיי היום-יום בצורה משמעותית ביותר, לא פחות מהממשלה ובתחומים מסוימים אף יותר. התושבים מממנים את עשרות אלפי עובדי העיריות בישראל, שנהנות מתקציב של למעלה מ-75 מיליארד שקלים. האם זה הגיוני שאין שום מדד לתמורה? לאיכות? עד "מידרג העיריות" לא היה אף דירוג אמין, אובייקטיבי ונטול פניות שיוכל לגלות את התמונה האמתית.

"שואלים אותי – מה זה משנה? למה זה ישפיע? מידרג העיריות מאפשר להשוות, בשקיפות מלאה, את התפקוד של העיריות בישראל. השקיפות כידוע היא קטליזטור לשיפור וההתקדמות. אני מאמין שאם כל שירות ציבורי ידורג בצורה הזו, לאורך שנים, עם השוואה ושקיפות מלאה, זה ייצור שינוי אמיתי" נוחם אוחנה, מנהל אתר מידרג

הדירוג המלא של עיריית אשדוד –  מידרג העיריות 2018

בשנת 2017 נכנסה אשדוד לראשונה למידרג העיריות ומתוך הערים שדורגו הגיעה למקום אחד לפני האחרון, לא מקום מכובד במיוחד. השנה, דורגה עיריית אשדוד אחרונה, וזאת כשכבר לא פחות מ-21 עיריות משתתפות בדירוג.

ביקשנו מחברי אתר מידרג, תושבי אשדוד, לדרג את תפקוד העירייה ב- 16 פרמטרים משמעותיים: ניקיון, חינוך, תרבות, תכנון ובנייה, תקשורת מול התושבים ועוד, ובכך לקבל תמונת מצב של תפקוד העירייה ומה חושבים עליו התושבים אשדוד. את הדירוג השווינו לשנים קודמות ובדקנו האם אשדוד השתפרה במדדים מסוימים? האם ישנה הידרדרות במדדים אחרים?

חשוב לציין – לאתר מידרג לא הייתה נגיעה בדירוג, וחוות הדעת כולן התקבלו אך ורק מחברי מידרג. אנחנו סיפקנו את הפלטפורמה, שאפשרה להם להתבטא. המטרה הייתה ליצור דירוג השוואתי של העיריות הגדולות בישראל, כדי להוציא לאור את האמת של התושבים – מה דעתם על תפקוד העירייה שלהם.

דירוג כללי – עיריית אשדוד בתחתית המידרג

דירוגה של עיריית אשדוד צנח השנה. בעוד בשנה שעברה קיבלה אשדוד את הציון 2.51 מתוך חמש, ציון נמוך בפני עצמו, השנה קיבלה אשדוד את הציון 2.17 בלבד. כאמור, זהו הציון הנמוך ביותר במידרג אשר מציב את אשדוד במקום האחרון.

השאלה הראשונה יכולה להוות אינדיקציה לסיבת תחושת חוסר שביעות הרצון של התושבים. לשאלה "האם התושבים מקבלים תמורה הוגנת תמורת תשלום הארנונה" ענו כ52.35%, יותר ממחצית מהמשיבים, כי הם לא מרגישים שיש תמורה בעיר לארנונה אותה הם משלמים. כ36.57 אחוזים סבורים כי יש תמורה חלקית, ורק 11% חושבים כי דווקא כן יש תמורה לארנונה בעיר.

ניקיון ומחזור באשדוד

אחד מהמדדים המשמעותיים לתפקוד העירייה הוא נראות הרחובות בעיר והתנהלות שירותי התברואה. בעוד באחד הפרמטרים, פינוי הזבל בעיר, מצליחה עיריית אשדוד לטפס מעט מעל הציון 3 עם הציון 3.16, שאר המדדים בתחום הניקיון נמוכים משמעותית. נראה כי נושא הטיפול בצואת הכלבים הוא שצורם במיוחד לתושבים עם ציון של 2.30.

מערכת החינוך בעיר

גם מערכת החינוך בעיר מקבלת ציון נמוך: 2.95.  ציון זה ממוקם במקום אחד לפני האחרון בדירוג מערכות החינוך בערים השונות במידרג 2018. בתוך כך מצבם הפיזי של מבני מוסדות החינוך מקבל את הציון הנמוך ביותר – 2.86 .

מצב התחבורה בעיר

ניכר, כי דבר אחד במיוחד מפריע לתושבי אשדוד בחיי היום-יום: הפקקים. מצב פקקי התנועה בעיר מקבל את הציון 1.70 בלבד מתוך חמש ונמצא במקום שלישי מהסוף במידרג העיריות 2108. אחת התושבות אמרה,כי "בשנים אחרונות יש פקקי ענק בשתי הכניסות לעיר. הכניסה הצפונית בכלל ברובה חסומה ע"י משאיות שבאות לנמל ולמפעלים". יחד עם זאת, ציון הפקקים השתפר במקצת מאז המידרג של שנה שעברה, אז עמד על 1.42 והיה במקום האחרון מבין כל הערים שדורגו.

התכנון והבנייה בעיר

1.70 "מככב" גם בגזרת התכנון והבנייה – הפרמטר עידוד זוגות צעירים לגור בעיר מקבל גם הוא ציון נמוך זה. גם המדד של מתן היתרי בנייה בעיר מקבל ציון נמוך של 1.78. נראה שתושבי אשדוד מבקשים יותר פיתוח לעיר שימשוך אליה דיירים חדשים. אחד התושבים אמר, כי "אם הייתי ראש עיר הייתי פועל למען כך שהזוגות הצעירים לא יצטרכו להגר מהעיר" אחר הוסיף, כי "צריך לדאוג לאנשים שיהיה להם מקום לגור בו בעיר, ולא בשכירות. יש להוריד מחירים ככול האפשר כדי שנוכל להתקיים בעיר הזאת." אחרת הוסיפה בחריפות: "באזור בנייה לזוגות צעירים כל דירה עולה בסביבות 2 מיליון. השתגעתם לגמרי? לא פלא שצעירים בורחים מאשדוד".

הכי מתסכל בתפקוד העירייה

לשאלה "מה הדבר שהכי מתסכל אותך בתפקוד העירייה" תשובותיהם של תושבי אשדוד יוצאות דופן יחסית לשאר הערים במידרג. בעוד בערים אחרות בלטו התשובות "גובה הארנונה" או "מצב החנייה בעיר" באשדוד נמצא משהו אחר, שיהיה הרבה יותר קל לעירייה לתקן אם תרצה בכך: היחס לתושב. ב28.5 אחוזים מתושבי אשדוד ענו כי זה הדבר שמתסכל אותם ביותר. אחד התושבים הוסיף כי מה שהעירייה צריכה לעשות זה: "להתחשב בצרכי התושבים ולא באינטרסים פוליטיים".

 

תסכול זה כנראה הוביל לגרף העגום בנוגע לעתידה של העיר. כ55% מהתושבים סוברים, כי העיר בנבילה ובנסיגה לאחור. כ22.3% חושבים כי העיר דורכת במקום וכ22.7% סבורים כי העיר צומחת.

 

 

אולי תתעניין ב...

לידיעת ד"ר יחיאל לסרי: התפנתה משרת מנכ"ל בית החולים אסותא בעיר

ד"ר דודו דגן, מנכ״ל בית החולים אסותא אשדוד הודיע היום (רביעי) על סיום תפקידו מסיבות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים