הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

בליכוד נערכים לבחירות: ד"ר לסרי בחו"ל בזמן קריטי מול פורטל ואלפסי שחורשים את המדינה

ב-9 באפריל 2019, ייערכו הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה. קודם לכן, מפלגת השלטון 'הליכוד' תערוך פריימריז (ובעברית: בחירות מקדימות), במטרה למנות את ראש הרשימה ולהרכיב מיד לאחריו את סדר חברי הכנסת הצפויים להיכנס לכנסת ישראל.

מדוע אשדוד חשובה למפלגת הליכוד?

אשדוד היא עיר חשובה מאוד בעבור מפלגת 'הליכוד', שכן בה קיים הסניף השלישי בגודלו בארץ וכן, כמות המצביעים כאן היא גבוהה (72% לארצי מבעלי זכות ההצבעה הצביעו בבחירות הקודמות). בנוסף, מרבית המצביעים, לפחות בבחירות הקודמות, הצביעו למפלגת הליכוד. נתונים אלה הפכו את אשדוד למעוז הליכוד ולעלייה לרגל של שרים וחברי כנסת רבים.

תזכורת: מה היה בבחירות לכנסת ה-20 מרץ 2015?

בבחירות הארציות הקודמות, מי שניהל את מערכת הבחירות באשדוד בעבור מפלגת הליכוד היה שמעון כצנלסון. בתמורה, ציפה כצנלסון לתמיכה של הליכוד בו, עת ירוץ לראשות העיר. התמיכה המצופה של הליכוד בכצנלסון לא הגיעה, כידוע, והוא פנה לקבל את תמיכתו של מר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו).

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד תמכה בד"ר יחיאל לסרי לראשות העיר וכן גם ברשימתו למועצת העיר. במהלך קמפיין הבחירות המוניציפליות, יכולנו לראות את השרה מירי רגב, חה"כ אמיר אוחנה ועוד רבים שהחליטו לתמוך בפומבי ביחיאל לסרי.

תזכורת: מה היה בבחירות המוניציפליות באוקטובר 18?

תוצאות הבחירות המוניציפליות האחרונות באשדוד עדיין מהדהדות, שכן יש תושבים, שעדיין סוברים, כי יש לדון בשאלת הלגיטימיות של ראש העיר, שזכה בכהונה השלישית בזכות 41% בלבד מקולות הבוחרים. ההערכה היא, כי כ-6% בלבד מסך הקולות שהצביעו ללסרי לראשות העיר הינם של תושבים שאינם מהזרמים החרדיים (ש"ס ואגודת ישראל), שהביאו לראש העיר את מירב הקולות לראשות העיר, באופן חד משמעי.

מה שמחזק את ההערכה הזו היא העובדה, שראש העיר ד"ר יחיאל לסרי וסגנו גבי כנפו, קיבלו למועצת העיר 2 מנדטים בלבד. כוחו של ראש העיר במועצה ירד באופן משמעותי, שכן בקדנציה הקודמת היה עם 3 מושבים מתוך 27 (11%) ואילו הפעם הוא עם 2 מושבים מתוך 29 (6%).

המשמעות: ירידה דרסטית בכוחם של יחיאל לסרי וגבי כנפו בעיר

תוצאות הבחירות המקומיות עודן מהדהדות ומעידות יותר מכל על ירידה דרסטית בכוחם של לסרי וכנפו. אומנם לסרי זכה בכהונה השלישית כבר בסיבוב הראשון ועל כך אין מחלוקת, אך אחוזי התמיכה בו ירדו משמעותית והועבדה, שהוא יושב היום במועצה עם 2 מושבים בלבד גורמת לו להיות תלוי, על פי רוב, בהחלטות מהותיות בחברי מועצה מרשימות אחרות ובעיקר ברשימות הגדולות כמו: ש"ס (6), כצנלסון (6) ואגודת ישראל (4).

הציפיות הגבוהות של השרים וחברי הכנסת שהגיעו לתמוך בד"ר לסרי בקמפיין שלו לראשות העיר

התוצאות בבחירות המקומיות משפיעות וקשורות בקשר ישיר לבחירות הארציות. מפלגת הליכוד וחבריה ברמה הארצית מצפים כעת מלסרי ומכנפו, מטבע הדברים, לעבוד בעבורם לקראת הבחירות הארציות. חברי הכנסת והשרים, שהגיעו לאשדוד במהלך הקמפיין לבחירות המקומיות ותמכו בלסרי, מצפים ממנו כעת, כחבר מרכז הליכוד, לעבוד קשה בעבורם, להגיע לכנסים, ליזום כנסים בעיר ולסייע להם ככל שיוכל. מערכת היחסים הזו בין השלטון המקומי לשלטון ברמה הארצית ידוע ומוכר מקום המדינה ועד היום והשילוב של השניים ביחד מחזק את שני הצדדים במערכות השונות.

חשיבות חברי מרכז הליכוד

נציין, כי ד"ר יחיאל לסרי וגבי כנפו הם חברי מרכז ליכוד. בכל מדינת ישראל קיימים בסך הכל כ- 4,000 חברי מרכז ליכוד. תפקיד זה הינו משמעותי וחשוב מאוד במפלגה, שכן לחברי המרכז קיימת השפעה רחבה על רשימת חברי הכנסת וסדר כניסתם לכנסת ישראל. בכל רחבי הארץ וגם באשדוד, חברי המרכז מבינים את החשיבות שלהם וטורחים לערוך כנסים, ישיבות, להראות נוכחות, לדבר עם הציבור ולהסביר את החשיבות הגדולה, בעיניהם, בהצבעה לליכוד בבחירות. מרכז הליכוד הוא המוסד העליון של מפלגת הליכוד, הרשאי להחליט בכל ענייני התנועה. בין השאר, מוסמך המרכז לשנות את חוקת המפלגה. המרכז הוא הגוף הסמכותי בין ועידה לוועידה.

סניף הליכוד באשדוד – מפולג

סניף הליכוד באשדוד ידע ימים טובים יותר. לצד המחלוקת את מי להעמיד כנציג מחוז השפלה מטעם הליכוד בבחירות לכנסת, התפצל סניף הליכוד. יו"ר הסניף הנבחר שלום (שרלי) אלפסי מעוניין להריץ כמועמד מחוז השפלה את עו"ד דוד אלבז; שלמה פורטל מריץ ביחד עם קבוצה גדולה את המועמד פנחס עידן ואילו גבי כנפו הצהיר על תמיכתו בעו"ד יאיר לחן כמועמד. סלע מחלוקת זה גרם לוויכוח סביב שאלת המועמד ואשר נהון החליט להוציא את אלפסי מקבוצות הוואטסאפ של הליכוד. מהלך זה הינו, כמובן א-פורמלי, שכן אלפסי ממשיך לכהן כיו"ר סניף הליכוד הנבחר על אפם וחמתם של קבוצת הנגד.

סימני השאלה העצומים סביב תמיכתם,לכאורה, של גבי כנפו ויחיאל לסרי בעו"ד יאיר לחן כמועמד מחוז שפלה לכנס

סביב העמדתו של עו"ד לחן מרחפים סימני שאלה, שכן אילו אכן כנפו ולסרי היו חפצים בקידומו של לחן, הרי שלכל הפחות היינו רואים אותו ברשימתם למועצת העיר. משלא פעלו כך לסרי וכנפו, הרי שעצם העמדתו של עו"ד לחן מול עו"ד אלבז יתכן ומגיעה ממניעים המעוררים תהיות ושאלות. נוסף על כך, במערכת 'אשדוד היום' לא הצלחנו למצוא שום אזכור רשמי מטעם ד"ר לסרי על העדפתו את עו"ד לחן (לא בכתבות, לא בהתבטאויות פומביות ולא בעמוד הפייסבוק שלו).

עיקר הכוח המסתמן בליכוד באשדוד – פורטל ואלפסי

בינתיים, הכוח העיקרי המסתמן של מפלגת הליכוד בעיר אשדוד הוא עדיין של שלמה פורטל ושלום אלפסי, אשר היו מי שנהנו מהוויכוח שהיה להם סביב תמיכה במועמד לראשות העיר (פורטל תמך בד"ר לחמני; אלפסי תמך בד"ר לסרי). מאז, איחדו פורטל ואלפסי את השורות, שילבו כוחות וכיום הם מסתמנים ככוח העיקרי בעיר. במסגרת פורום הליכוד בראשותו של פורטל, הוא פועל בשיטת הפוליטיקה 'הישנה' והטובה (יחס אישי, חיבורים מוצלחים וכבוד הדדי) לצד גורמים חדשים, שנכנסו בימים אלה לליכוד ומביאים עמם חדשנות וטכנולוגיה. פורטל לא מבזבז זמן ועסוק בעיקר בעריכת כנסים ומציאת החיבורים הנכונים והטובים בעבור העיר אשדוד ומדינת ישראל בכלל. נוכחותו של פורטל עם פעיליו בשטח הינה חזקה, מובהקת ובולטת ועדות חיה לכך, היא רכבת המועמדים לכנסת אשר פוקדת את משרדו יום-יום, שעה-שעה.

פורטל ואלפסי – עיקר הכוח באשדוד. צילום: 'אשדוד היום'

ד"ר יחיאל לסרי נמצא בחו"ל ויחזור רק בעוד כשבועיים

לעומת פורטל ואלפסי העובדים בשיתוף פעולה ובמרץ, יש את ד"ר יחיאל לסרי שנמצא בחו"ל בטיול אישי בארצות הברית וצפוי לשוב לארץ רק בעוד כשבועיים מהיום. מדובר בזמן יקר, חשוב וקריטי בעבור המתמודדים לכנסת והעובדה, שד"ר לסרי כלל לא נמצא בארץ, בוודאי מונעת ממנו לסייע לשרים ולמועמדים לכנסת כפי שהם מצפים שיסייע. האם זו התודה לה ציפו השרים וחברי הכנסת שעטפו את ד"ר לסרי בבחירות המוניציפליות שלו רק לפני חודשים ספורים? יתכן שד"ר לסרי הבין היטב את המפה הפוליטית בעקבות תוצאות הבחירות שלו ולא בכדי בחר את תאריכי הנסיעה בזמן כל כך קריטי. לא מן הנמנע, כי ניתן להסיק, כי גם כוחו של כנפו תש, עקב תוצאות הבחירות הגבוליות, וכי התעקשותו מול ד"ר לסרי לעבור למקום השני במקומו של פרנקל הוכיחה את עצמה כנכונה בהחלט וממש לא פרנואידית, כפי שאולי הצטיירה טרם הבחירות, לאור הצהרתם המשותפת של לסרי וכנפו, כי ישיגו 8 מנדטים. אלמלא התעקשותו של כנפו מול לסרי לעבור למקום ה-2, היה מוצא עצמו כנפו בימים אלה מחוץ למועצת העיר. 2 המנדטים שלהם שווים ביחד כ-7,000 קולות בלבד מתוך עיר של כרבע מיליון תושבים וכ- 180,000 בעלי זכות הצבעה בעיר השישית בגודלה בארץ. הם מבינים את זה. שרי הליכוד מבינים את זה. חברי הכנסת הנוכחיים והעתידיים מבינים את זה היטב. איך עובדה זו תשפיע על העיר אשדוד? מוקדם להגיד.

מתוך אתר PIXABAY

תגובה אחת

  1. היכן מקבלים שלטים לבית. אנחנו 5 בתים שמעונינים. בני משפחה אחת , משפחת זיגלווקס. 0525208654

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.