הלן גלבר
יו״ר הסתדרות לאומית - יואב שמחי ויו״ר ארגון הנמלים ומחוז דרום - אלון חסן מברכים את עובדי הנמל ומשפחותיהם, תושבי אשדוד והסביבה, בשנה טובה ומבורכת. שנת הצלחה ונתינה.
דף הבית > משפטי > בית המשפט לענייני משפחה יידרש להכריע- האם מצבה היא יצירת אומנות שיש עליה תמלוגים?

בית המשפט לענייני משפחה יידרש להכריע- האם מצבה היא יצירת אומנות שיש עליה תמלוגים?

שמעון כצנלסון
שנה טובה לעיר אשדוד

האם מצבה היא יצירת אומנות ?

בעלי הוא אומן מצבות ויצירותיו מוערכות במיליוני שקלים. אני זכאית למחצית מערכן, טוענת האישה * לדבריה בידי בעלה עשרות מצבות של אנשים שהזמינו את המצבה שלהם בעודם חיים *

עכשיו היא דורשת לעקל אותן עד לחלוקת רכוש במסגרת מאבק הגירושין

האם מצבה היא יצירת אומנות שיש עליה תמלוגים? שאלה זה תצטרך לקבל תשובה ברורה בבית המשפט לענייני משפחה, במסגרת מאבק גירושין מורכב ומיוחד שמנהלים שני בני זוג על חלוקת הרכוש ביניהם.

בני הזוג שנישאו לפני 25 שנים ולהם ארבעה ילדים, מתגוררים בוילה יוקרתית באחד הישובים בצפון. האישה מורה למוזיקה במקצועה, הבעל מוגדר כאומן, פסל ויצרן מצבות אומנותיות על פי הזמנה. במהלך השנים, הצליח להפוך לשם דבר בתחום והתמחה בבניית מצבות על פי הזמנה.

האישה, באמצעות עורכת הדין שרין סולן, טוענת כי בעלה קיבל את הכשרתו גם באמצעות לימודיו בבצלאל. "הוא נהג לפסל מצבות על פי הזמנה מיוחדת כשאת הסלעים הוא מייבא מאיטליה", טענה.

לימים, אחרי שני עשורים של נישואין מאושרים, התגלע משבר בין בני הזוג. עו"ד סולן טענה כי הרקע למשבר היה ההשתכרות הזעומה של האישה כמורה,

לצד הרווחים הכבדים מאד של הבעל ובמיוחד לנוכח המעמד שזכה לה בעלה כאומן ידוע בתחומו.

בעקבות היחס המזלזל והפוגעני ומאבק הגירושין האשה דורשת במסגרת ההסכם מחצית מערכן של המצבות שמצויות בבית המלאכה ומחצית מאלה שיוצרו והועברו לבעליהן

אבל טרם הונחו בבתי הקברות, זאת מאחר והמזמינים עדיין בחיים. כדי להוכיח את יכולותיו האומנותיות של בעלה כפסל מצבות, ביקרה האשה במספר בתי עלמין וצילמה את יצירותיו.

"המצבות שמכין בעלי ייחודיות והן "יצירות אומנות" לכל דבר וענין" טענה.

האישה דורשת גם לתרגם את פוטנציאל ההשתכרות העתידית של בעלה. "הוא לא יכול היה להגיע למעמד שהגיע אליו, אלמלא השקט שקיבל בבית להישאר

בעבודתו כל השנים במשך שעות ארוכות", טענה האישה. במסגרת הערכת שווי המצבות הקיימות ופוטנציאל השתכרות היא הניחה על שולחנו של בית המשפט הערכת שמאי מסודרת המעריכה את שווי עבודותיו.

בדוק גם...

פצועה פונתה בניידת טיפול נמרץ בזירת תאונה בסמוך לכניסה לעיר

דוברות איחוד הצלה – מחוז דרום מסרו ל׳אשדוד היום׳ על פצועה בינוני ושני נפגעים באורח …

שינוי גודל גופנים