בית המשפט הכריע: הקשישה תישאר בביתה למרות ההמלצה להעבירה לבית אבות

בית המשפט קיבל את בקשתה של ניצולת שואה בת 82 להישאר בבית למרות המלצה להעבירה להשגחה וטיפול בבית אבות: "הבית הוא מבצרה"

מדובר באישה בת 82, ניצולת שואה, ששכלה את ביתה לפני כעשר שנים והקימה בביתה פינת לזכרה. לאחר שמצבה הקוגניטיבי התדרדר, ביקש האפוטרופוס שמונה לה מטעם הקרן לטיפול בחסויים להעבירה לבית אבות, אולם האישה סירבה לכך נחרצות וציינה במפורש כי ברצונה להישאר בביתה. באמצעות עורכת הדין מאיה חונגר מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים היא פנתה לבית המשפט, וביקשה לסרב לבקשת האפוטרופוס להעבירה לבית האבות, זאת על אף שהכנסתה החודשית עומדת על כ-4,000 ₪ בלבד לחודש ולמרות הקושי הכרוך בהישארות בביתה.

בהחלטת השופטת עינת אלפסי צוין, כי אמנם נבחנה התנהלותה התפקודית והכלכלית של האישה בביתה ואף ניתנה תשומת לב להמלצת רופאה למנות לה השגחה במשך 24 שעות בבית אבות, אולם לבסוף החליטה השופטת להיענות לרצונה של האישה, וקיבלה את בקשתה להישאר בביתה.

מתוך ההחלטה: "…מעבר מסוג זה יהיה בבחינת 'בבחינת "לשפוך את התינוק עם המים'… הגברת היא אישה בודדה, המטפלת מטעם המוסד לביטוח לאומי היא הדמות הקרובה ביותר אליה, כמו גם הבית שהוא מבצרה, בו גרה וגידלה את ביתה שאותה גם שכלה. ניתוקה מהבית ומהמטפלת עלולים להיות בבחינת גזר דין סופי עבור הגברת… וברור שמצב זה אינו פועל לטובתה".

עו"ד מיטל סגל-רייך, ממונה ארצית תחום זקנה וכשרות משפטית בסיוע המשפטי: "החלטת בית המשפט שומרת על זכויותיה הטבעיות והיסודיות של האישה לסיים חייה בבית כרצונה, ומבצרת את כבודה בכך שבחירותיה בסוף החיים מקבלות מעמד והכרה בפסק הדין".

האישה יוצגה על ידי עו"ד מאיה חונגר, בליווי עוה"ד ענבל וייל ואביה גולדין-טשיל מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים.

תמונה מתוך אתר PIXABAY

אולי תתעניין ב...

האם נכונות הטענות לקיומה של מִתְפָּרָה במכרזי משאבי אנוש בעיריית אשדוד?

שני מכרזים פנים-מערכתיים יצאו היום (רביעי) בעיריית אשדוד. מכרזים פנימיים פירושם הוא שעובדי עירייה, אשר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים