בחירות: גרעין התומכים של כל מועמד|פרשנות פוליטית

הבחירות לרשויות המקומיות מספקות לנו עניין רב, הואיל וההחלטות המתקבלות בימים אלה, יכריעו, במידה רבה, בכל הנוגע לאיכות החיים בעיר ולאיכות הנציגים במועצה לחמש השנים הקרובות מרגע היבחרם.

 

השאלה הגדולה מכולן בעיר אשדוד היא מי יהיה ראש העיר?

ידוע, כי קשה מאוד עד בלתי אפשרי להיבחר לראשות העיר ללא מה שמכונה "גרעין קשה" של תומכים מאחוריך.

צוות מערכת "אשדוד היום" החליט לנתח פוליטית הפעם את הסוגיה:

מי הוא גרעין התומכים הקשה של כל מועמד?

נתחיל בראש.

ראש העיר – ד"ר יחיאל לסרי – ש"ס

עד לפני כשנה, הוביל לסרי את מועמדותו בבטחה רבה אל עבר קדנציה שלישית כראש העיר של אשדוד. אלא שאז, פרצה בקרב הציבור בעיר מה שזכה לכינוי "מחאת השבת", וזו הציתה בלבבות רבים את סוגיית המנהיגות בעיר – האם קיימת? מי שחושב, כי ההפגנות נסובו רק סביב סוגיית חרדים-חילונים בעיר טועה ובגדול. הסיבות אשר הובילו אלפי תושבים לצאת לרחובות העיר ולהפגין היו בעיקר נגד חוסר המנהיגות הקיימת בעיר; חוסר שוויוניות בין מקורבים לכל היתר; הפקקים הקשים ברחובות כתוצאה מפרויקט התחבורה "רי-ווי" השנוי במחלוקת ובעיני רבים כלל איננו נחוץ; מצב החינוך בעיר; וכן גם העובדה שניתנו דו"חות לחנויות הפתוחות בשבת. אבל זה היה רק "הקש ששבר את גב הגמל". לא מדובר בקומץ מינורי, כי אם באלפי אנשים, תושבי העיר, אשר החליטו להיות יותר מעורבים בנעשה בעיר ובשפתם "להפסיק להיות פראיירים". הביקורת הציבורית הקשה אשר הופנתה לראש העיר דרך חלק מהעיתונות המקומית והסגירות המכוונת שלו מתושבי העיר על ידי נעילת הלשכה בפני הציבור הרחב ואי- קיומם של ימי 'קבלת קהל', כנהוג, הובילה להידרדרות מתמדת במעמדו הפוליטי בעיר.

קרבתו המוצהרת לאסיר לשעבר ג'קי בן זקן, שהוא יזם כלכלי בעיר, בעל עניין בתחומים רבים הכוללים: ספורט, פרויקט בינוי שאפתני בצמוד לסטאר סנטר ועוד, כפי הנראה גרמה נזק חמור לתדמיתו של ראש העיר בעיני הציבור הרחב. בזמן שהותו של בן זקן בכלא לסרי נהג להגיע לבקרו בזמן שהיה יוצא לחופשות בביתו והדבר לא נעלם מעיני הציבור הכללי ואף לא הוכחש על ידי לסרי או סביבתו. עושה רושם, כי הציבור יזכור היטב את העובדה, שאומנם לסרי ביטל את ימי קבלת הקהל בלשכת ראש העיר אבל זמן לבקר אסיר בחופשה היה לו ועוד איך.

בנוסף לכך, "הגוש החרדי" של ש"ס ו'אגודת ישראל' היוו בעבר ללסרי קרקע איתנה להמשך הדרך עם יתרון משמעותי של 22,000 קולות לראשות העיר (ביחד ש"ס+ 'אוגדה'). אומנם דרעי הביע את תמיכתו הפומבית בלסרי כבר לפני מספר שבועות וניתן לשער, כי הוא ויועציו היו בטוחים, כי תמיכתו תוביל לתמיכה גם של 'אגודה' אבל זה לא המצב ו'אגודה' לא הצהירה על תמיכה פומבית, להיפך. כותרות העיתונות החרדית בסוף השבוע האחרון הזדעקו נוכח הכותרות הגדולות, לפיהן מתווה שהוצע, לכאורה, על ידי יחיאל לסרי נענה בשלילה על ידי האדמו"ר מגור, שהוא , כידוע, האוטוריטה הבלעדית לפעולה ב'אגודה' ועל פיו בלבד יישק דבר. האדמו"ר מגור אמר, כי "השבת איננה ניתנת למשא ומתן וכי יש לבצע אכיפה כבר באופן מיידי" והתכוון לכל מילה בדבריו. נכון לכתיבת שורות אלה, לא נראית באופק התמיכה של 'אוגדה' וממילא נראה, כי יחיאל לסרי לא מצליח להתרומם מבחינת האלקטורט בציבור הכללי. בנוסף לכך, הסברה אומרת, כי אחוז ההצבעה יגדל הואיל והפעם, בשונה ממערכות הבחירות הקודמות, יינתן יום חופש במטרה לעודד את הגדלת אחוזי ההצבעה ברשויות המקומיות, כמו בבחירות בכנסת. במידה ואחוז ההצבעה יגדל רק ל-60% (ב-2013 היה 52%), הרי שכוחם של החרדים ילך ויפחת, כי האחוז שלהם באוכלוסייה קטן הרבה יותר.

בבחירות 2013, זכה לסרי לכמות מסוימת מהציבור של העולים החדשים מבריה"מ לשעבר, המהווים חלק נכבד בעיר עם כ-30% מהאוכלוסייה. סגן ראש העיר בוריס גיטרמן – כיום, נמצא במועצת העיר עם 2 מנדטים והאנשים שהצביעו בעבורו למועצה נתנו את קולם, לפי הנחייתו, לד"ר לסרי; סגן ראש העיר ולדימיר גרשוב – אף  הוא כיום עם 2 מנדטים ומצביעיו אף הם הונחו להצביע לד"ר לסרי. הצפי הוא, כי גרשוב יתמודד למועצת העיר ברשימתו של כצנלסון, שמפלגת "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן תומכת בו. לאחר מחאת השבת, אתה זה מבין כל אדם, קשה יהיה למצוא עולה חדש/ותיק מבריה"מ לשעבר שיצביע "יחיאל לסרי", הואיל ומחאת השבת נגעה לליבם והם בדיוק האנשים שיצאו לרחובות העיר על מנת להביע את מחאתם הפומבית.

אם כך, מה בכל זאת גרעין התומכים של יחיאל לסרי? כרגע, ניתן להצביע על ש"ס.

האם התמיכה של ש"ס תספיק ללסרי על מנת להיבחר לכהונה נוספת? בכלל לא בטוח.

מקלות בגלגלים: מחאת השבת; סגירת לשכת ראש העיר, אי קיומם של ימי קבלת קהל וסגירות בפני הציבור; קרבה עם האסיר לשעבר ג'קי בן זקן; ייעוץ שגוי בתחומים רבים.

שמעון כצנלסון – הגרעין של העולים החדשים והוותיקים מבריה"מ שלעבר

שמעון כצנלסון- המועמד אשר קיבל את תמיכתו של שר הביטחון מר אביגדור ליברמן ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו הוא המוביל בציבור העולים החדשים.

בבחירות 2013 בהן גם התמודד על ראשות העיר הוא זכה לכ-14,000 קולות לראשות וכיום, ההערכה היא, כי אומנם מספר זה יגדל אך לא באופן כזה שיגרום לו לנצח את המערכה. ממילא לפי ההערכה כיום, הסיכוי שמפלגה חרדית כלשהי תתמוך בו שואף לאפס. כפי הנראה, לא יצליח כצנלסון לפרוץ את תקרת הזכוכית וכי גם היום קשה לראות קבוצה משמעותית כלשהי בקרב האוכלוסייה הכללית או "הצברים", שתומכים בו תמיכה מלאה לראשות. האם יצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית בדרך לכס ראש העיר? תלוי אך ורק בחיבורים שיצליח, אם יצליח, לבצע.

מקלות בגלגלים: תדמית ה"עולה החדש"; אי צירוף צברים לרשימה נכון לעכשיו; ריחוק מהציבור הכללי והדיפת תומכים פוטנציאלים.

הלן גלבר – הנתמכת ע"י ראש העיר לשעבר אינג' צבי צילקר

הלן גלבר זוכה לתמיכתו של ראש העיר הקודם צילקר. בבחירות האחרונות, זכה צילקר בקרוב ל-30,000 קולות מהציבור הכללי, אשר על אף גילו המתקדם, המשיך להביע בו אמון מלא ורצה להחזירו לכס ראש העיר. מדובר בכמות אדירה של אנשים, שכבר אז ב-2013 הביעו אי-אמון ביחיאל לסרי ובסביבתו וביקשו לעצמם דבר אחד – להחזיר את צילקר לשלטון.

מאז, ידע שלטונו של לסרי תהפוכות ומחאות והידע, שצבר הציבור בנוגע למהלכים שונים עיר ולאופן קבלת ההחלטות העמיק ומשפיע בוודאי (ע"ע בניה רוויה בלב שכונת הווילות בטו', הסכם גג שנוי במחלוקת, מע"ר דרום על רבדיו ועוד).

בשבועות האחרונים, נחשפנו למספר קלטות בהן נשמעת גלבר, לכאורה, משוחחת עם אדם אשר זהותו לא ידועה עד עצם היום הזה ועל אף ניסיונות של רבים למצוא אותו עד כה ללא הצלחה. האם השיחות אכן היו? או שמא, חלילה, זויפו? האם נעשתה עבירה פלילית מעצם השיחה? שהרי , ככל הידוע לנו, כספים לא הועברו אליה בשום צורה. נזק אומנם נעשה לתדמיתה אך אם קיים בידה הסבר מספיק טוב אותו תפסק לציבור – אזי היא יכולה לצמוח מכאן.

הקשר הזה, מקורבים לגלבר טענו, כי ביום שישי האחרון, עת יצאה הפרשה לאור, קיבלה גלבר לא פחות מ-2,000 הודעות וואטסאפ מאנשים התומכים בה ומבקשים ממנה להתחזק על אף ההכפשות. האם אכן תתחזק גלבר? נצטרך להמתין ולגלות להתפתחות הפרשה.

בנוסף, אילו 'אגודת ישראל' אכן לא תתמוך בלסרי, כמו שהדברים נראים לפחות ע"ג העיתונים האחרים היום, אזי המועמדת היחידה שתוכל לזכות בתמיכתם, גם אם לא באופן פומבי, היא גלבר בעצמה. וזו אכן עשויה להיות נקודת פתיחה חלומית בעבור מועמדת המעמידה את עצמה לראשונה בראש רשימה ולראשות העיר.

מקלות בגלגלים – פרשיית ההקלטות – תלוי בהסבר אותו תספק; חוסר ניסיון בהובלת מערכת בחירות; תקציבים?.

הערכה שלנו – סיבוב שני

כיום, אנו נמצאים כחמישה חודשים לפני הבחירות אשר תיערכנה ב-30/10/2018 ומועמדים נוספים רלוונטיים עשויים להצטרף לרשימת המועמדים לראשות העיר. נכון לעכשיו, עם רשימת המועמדים הנוכחית בלבד,  הצפי הוא, כפי הנראה, לסיבוב שני.

הערכה שלנו, כי לסרי לא יצליח להגיע ל-40% בסיבוב הראשון מה שבהכרח יוביל אותו לסיבוב השני אליו הוא בטח לא מעוניין להגיע, כי אם לנצח במערכה הראשונה. מי יעמוד מולו בסיבוב השני? הערכה שלנו היא שזו תהיה הגב' גלבר אשר על אף ניסיונות ההכפשה, עדיין יציבה והצליחה לגרום לכיסא של לסרי וחבר מרעיו לרקוד ולא משמחה.

או אז, יחזור כצנלסון לרף פופולריות שלא נראתה עוד ויהיה האדם המחוזר בתבל או לפחות בעיר אשדוד ומעניין יהיה לראות למי הוא יעזור להגיע לכיסא ראש העיר האם ללסרי? או שמא לגלבר? ואם במידה וכצנלסון יחליט לתת את תמיכתו ללסרי – האם ציבור העולים החדשים מבריה"מ יצביע לו? או שמא איבד את האמון בו לחלוטין?

 

 

אולי תתעניין ב...

חגיגות פורים: הילדים המתינו, סטטיק ובן-אל איחרו להגיע

אירועי השיא של חג הפורים נערכו היום (שישי) בפארק אשדוד-ים ובהשתתפות אלפי תושבי העיר. מי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים