הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אשדוד ממוקמת במקום גבוה בדירוג השקיפות ברשויות המקומיות הגדולות

מאת: רוני סאיג, פעיל ציבור

הרשויות העירוניות החלו בעבודתן השוטפת, מתקשות ברובן לזכור, כי הן והעומדים בראשן, המנהלים המקצועיים עובדים מכוח המנדט שהענקנו להם אנחנו התושבים, הם ולא הפוך, הם אלו האמורים לפעול למעננו בגילוי דעת ובשקיפות.

‪מחקר חדש שערכה התנועה לחופש המידע, חושף ומלמד נתון מצער, כי הרשויות בישראל אינן מיוזמות מטודולוגיה של תודעה ושקיפות. ביחס לערים אחרות, אשדוד מדורגת די גבוה במדד השקיפות.

המחקר בדק את קריטריוני השקיפות המתחייבים על פי החוק, ומכיוון שלדעת התנועה לחופש המידע, הסטנדרט שמציב החוק הוא הבסיס המינימלי להתנהלות שקופה של רשות מקומית. אולם על כל רשות לשאוף להנגיש מידע מחייב נוסף למען התושבים.

כך, על הרשויות לפרסם מידע כמו פרסום סביבתי לגבי מפגעים כמו רעש וריח, פרסום תקציב וכדומה. "הפרסום צריך להיות נגיש וממוקד. הצפה של הציבור במידע שאינו רלוונטי לצרכיו, ללא מדיניות סדורה וללא מתן כלים להבנת המידע אינה בהכרח שקיפות", מבהירה עו"ד רחלי אדרי מנכלי"ת‪ ‬התנועה לחופש המידע.
 
הרשות לחופש המידע בדקה את פורום ה־ 15 הערים העצמאיות שאינן מקבלות מענקים ממשלתיים, וכן את את ירושלים (המקבלת סיוע) מול הקריטריונים הקבועים בחוק ומול קריטריוני שקיפות הנפוצים ברשויות מקומיות בעולם‪.‬

מנתוני הסקר עולה, כי עירית אשדוד מקיימת 85% מהחובות הקבועים בחוק, המהווים כמעין דרישות מינמליות. והיא ניצבת בגאון, בין 6 הרשויות בעלות הציון הגבוהה ביותר. אולם בה בעת היא אינה מקיימת כלל (אפס %) את המלצות התנועה לחופש המידע.  
 
יודגש, כי בעוד ערים מובילות אחרות דוגמת: כפר סבא, הרצליה, תל אביב, חדרה גבעתיים וירושלים, מקיימות בין 40% עד ל 80% מההמלצות של התנועה לחופש המידע, כאשר כפר סבא הינה השיאנית מבין כולן. אשדוד כלל אינה נמצאת במשוואה.

ומה כוללות ההמלצות, של הרשות לחוק חופש המידע, הנחיות פשוטות אותן ניתן לסכם בשמונה שורות: פרסום המבנה הארגוני, פרסום פעילות הועדות, פרסום הסדרי ניגודי העניינים, פרסום יומן ציבורי נגיש של בכירי הרשות, פרסום תוכנית עבודה והליכי גיבוש מדיניות, פרסום קובץ נכסים, פרסום התקציב העירוני המלא, כולל הכנסות מגבייה, קנסות ואכיפה. פרסום נהלי הרשות, הקפדה על דרישות תקנות תכנון ובנייה, הקצאת עובד במשרה מלאה.

אם ברצוננו להיות בשורה הראשונה בישראל כפי שאנחנו מבקשים, הדבר אם כך מחייב את כל השותפים, יש להוסיף ולהשתפר, ללא הפסק ולהעמיק מעבר למינימום המחייב את רמת השקיפות, ונגישות המידע לכלל התושבים.

אך האם ימצא ראש עיר, סגן או סגנית, מנכל או מי אשר יתחייב להרים את הכפפה?

התמונה של הטבלה לקוחה מאתר כלכליסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.