הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אפס דירות נבנו באשדוד במסגרת ה״מחיר למשתכן״|מי יידאג לצעירי העיר? מה התועלת של הסכם הגג, שנחתם ב2017?

כתבה גדולה, שפורסמה הבוקר בעיתון ״כלכליסט״ חושפת, כי מספר עיריות ברחבי הארץ מתאגדות למאבק מול הממשלה בעניין הסכמי הגג. האידיליה נסדקת אט אט והסכם הגג, אשר נחתם באשדוד בשנת 2017 לא הניב לעיר אף לא דירה אחת. עד כה, נבנו 0 דירות במחיר למשתכן באשדוד ולא שווקה אף דירה אחת בעבור זוגות צעירים, על אף הפרסומים המבטיחים. מי ידאג לצעירי העיר הבורחים בהמוניהם מעיר הולדתם, אשדוד? הכתבה המלאה של ״כלכליסט״ בלחיצת כפתור כאן

שמעון כצנלסון, סגן ראש העיר, עם החתימה על הסכם הגג בשלהי 2017 אמר: ״זה לא הסכם גג – זה הסכם בחירות״. היה מעניין לדעת למה בדיוק התכוון כצנלסון בדבריו? וכן, כיצד בכוונתו לדאוג לצעירי העיר בתור יו״ר הועדה לבניין עיר? עד כה, לא נראה, כי מישהו דואג לצעירי העיר ותעיד על כך ההגירה השלילית מאשדוד החוצה, לטובת מגורים בערים שכנות.

בריחה המונית של צעירים מאשדוד

בריחה המונית של צעירים מעיר מתרחשת מדי שנה וככל שאנו נחשפים לנתונים הרשמיים מה לשכת המרכזית לסטטיסטיקה, עולים נתונים חריפים ומדאיגים. מדי שנה, עוזבות את העיר אשדוד אלפי משפחות של זוגות צעירים עם ילדיהם ממגוון סיבות. אחת הסיבות הבולטות, לצד תעסוקה, היא מחירי הדיור המאמירים בעיר אשדוד והעובדה, שזוגות צעירים פשוט לא יכולים לרכוש דירות בגלל המחירים הגבוהים ולאחרונה חלה עליה גם במחירי השכירות.

אשדוד מבוגרת= השקעה בבתי אבות ובתי קברות

אשדוד התברכה לאורך השנים בהיותה עיר צעירה ולכן היכולת של המשאבים העירוניים הופנו לבניית תשתיות עירוניות כמו: גני ילדים, בתי ספר, מוסדות תרבות, ספורט ועוד. ידוע, כי המשאבים העירוניים מושקעים בהתאם לצורך העולה מהאוכלוסיה המתגוררת בכל עיר. לא מן הנמנע, כי במידה ולא תטופל סוגיית המגורים לזוגות צעירים לאלתר והנהירה תמשיך החוצה, אשדוד תהפוך לעיר מבוגרת, עם צרכים עירוניים שונים לגמרי. שערו בנפשכם השקעה עירונית הנסובה סביב בתי אבות המוניים, מועדוני גמלאים ובתי קברות. המשמעויות העירוניות הן הרות גורל כאשר הטיפול באוכלוסיה מבוגרת הינה יקרה יותר, לרוב.

המשמעות של החתימה על הסכם הגג

הסכמי הגג נועדו להאיץ הקמה של שכונות חדשות באמצעות תקציבים, שמעמידה הממשלה לרשויות המקומיות לפיתוח השכונות וחידוש תשתיות ברחבי העיר. הסכמי הגג יצאו לדרך בשלהי 2013 עם החתימה על הסכם לבניית 6,400 דירות בקרית גת, רובן בשכונה החדשה כרמי גת. 

עד 2019, נחתמו 30 הסכמים, הכוללים תוכניות לבניית קרוב ל־400 אלף דירות חדשות. ההסכם הגדול מכולם הוא זה שנחתם עם אשדוד באוגוסט 2017, לבניית 38 אלף דירות חדשות. עד כה, לא נבנתה ולו דירה אחת במסגרת ה״מחיר למשתכן״. בשנים האחרונות, הערים: יבנה,קריית גת, הרצליה וקריית ביאליק הצהירו, כי יפרשו מהסכמי הגג. במרוצת השנים, ערים נוספות יצרו משברים ובהן בין היתר גם ראש העין. כולן טוענות, כי התקציב שאמור להגיע ממשרדי ממשלה ובמיוחד וממשרד החינוך להקמת בתי ספר וגנים, מתעכב ואינו מספיק.

מי ידאג לצעירי אשדוד?

נראה, כי בעיריית אשדוד שקועים בפרויקטים עירוניים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות. פרויקט התחבורה ״רי-ווי״ מתעכב ועד כה מיליונים רבים מכספי הציבור בוזבזו מבלי שתושבי העיר יבינו או יראו את התועלת שעשויה לצמוח להם מהפרויקט. הפקקים בעיר רבים, הכניסות והיציאות מהעיר לא מספיקות ומספיקה רק תאונה אחת, חלילה, בשעת בוקר מוקדמת באחת מהיציאות, כדי לשתק עיר שלמה ולהפוך אותה לעיר במצור. מקומות התעסוקה בעיר אינם מספיקים ורבים מהאוכלוסיה המשכילה, נאלצים לעבוד מחוץ לעיר, באין בריריה. השילוב של חוסר התעסוקה בתחומי ההיי-טק, לצד מחירי דיור גבוהים מאוד מולידים הגירה שלילית מהעיר ובאופן הזה, לא מן הנמנע שאשדוד תהפוך לעיר מבוגרת, על כל המשתמע מכך. יתכן, כי החיבור של חלק מקברניטי העיר עם חלק מקבלני הבניין בעיר גורמת לפרויקט ה״מחיר למשתכן״ להתעכב באופן הצורם לעין ומעורר שאלות קשות.

גרף הבניה במסגרת ״מחיר למשתכן״, כפי שפורסם ב״כלכליסט״ הבוקר (חמישי):

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.