הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אין נתונים אין זיהומים: 66 שעות של שכרון חושים באשדוד

66 שעות שמערכת ניטור איכות האוויר באשדוד לא תקינה. מה איכות האוויר שהילדים שלנו נושמים? מה איכות האוויר שהקשישים ואנחנו נושמים? לא ניתן לדעת! מהמשרד להגנת הסביבה לא הועברה תגובה עד כה ולא ברור מדוע הנתונים אינם מועברים בזמן אמת, כפי שהיה עד לפני מספר ימים. האם הנתונים הופסקו משום שיש זיהום? האם הנתונים הופסקו בעקבות העניין שהציבור האשדודי מגלה בנושא לאחרונה?

תעלומה מוזרה מאוד סביב תחנת ניטור האוויר הממוקמת באשדוד. התחנה אשר הקומה על ידי המשרד להגנת הסביבה ונהגה להעביר מידע זמין לאורך כל שעות היממה פשוט הפסיקה להעביר נתונים. מה הסיבה לתקלה? לא ברור. נציין, כי בשבוע שעבר הייתה תקלה שגרמה להפסקת הזרמת הנתונים והיא תוקנה על יד המשרד להגנת הסביבה, אז מה שונה הפעם הזו?

66 שעות ללא נתונים על איכות האוויר שתושבי העיר אשדוד נושמים. האם זה מעניין מישהו? ככל הנראה, העניין שהנושא הזה צובר בקרב תושבי העיר אשדוד לא מוצא חן בעיני מאן דהוא. האם התקלה תטופל בקרוב? ומי הגורם לתקלה? על שאלות אלה טרם קיבלנו תשובה מהמשרד להגנת הסביבה. בינתיים? אפשר רק לנחש מה אנחנו נושמים והאם זה מזיק לבריאות של כולנו.

האם יש זיהום אוויר היום באשדוד? התעניינו לא מעט תושבי העיר לאור העניין שהנושא מעורר בשבועות האחרונים. ניידת הניטור הפסיקה להעביר נתונים, משום מה, ועל כן ללא נתונים, בלתי אפשרי לדעת מה באמת אנחנו נושמים. המשרד להגנת הסביבה טרם העביר את תשובתו בנושא, כאמור.

במהלך השבוע, כתבות מהאתר ״אשדוד היום״, זכו למאות שיתופים ברחבי הרשת החברתית, של כתבות בנושא חריגות ברמת בנזן (חומר מסרטן) באוויר בעיר. הגילוי החד משמעי אודות זיהום האוויר, הקיים בעיר לפחות בשעות מסוימות, עורר את הציבור וגרם לתושבים להתעניין מאוד באיכות האוויר שאותם הם נושמים וכן בנייידת הניטור של המשרד להגנת הסביבה. 

456 שיתופים על כתבה אחת מ״אשדוד היום״ בנוסף לכתבות אחרות בנושא שזכו אף הן למאות שיתופים.

ד״ר גיל דוד, מתמטיקאי, שרצה לבחון את הניטור שמגיע מהמשרד להגנת הסביבה, החליט להעביר את הנתונים למערכת שבנה בעצמו, והיא מייצרת לנו את הגרפים המתפרסמים מדי יום ב״אשדוד היום״.

על פי הגרף, ממוצע החריגה היומי ליום חמישי (6/2/20),עד השעה 15:10, היה גדול פי 3.4 מהתקן ליממה. לאחר מכן, הפסיקה הניידת להעביר נתונים החל מהשעה 15:10 ועד עכשיו, כולל. 66 שעות ללא ניטור איכות אוויר מצד המשרד להגנת הסביבה. מדוע הנתונים אינם מועברים בזמן אמת כמו בדרך כלל? האם התקלה שהייתה השבוע, ומנעה מהמערכת להעביר נתונים לא טופלה כבר? האם מדובר בתקלה חדשה? האם פעילותה מערכת המתריעה על החריגות הופסקה בשל העניין הציבורי הרב שהנושא מעורר בקרב תושבי העיר אשדוד? 

שאילתא בנושא הועברה למשרד להגנת הסביבה. תשובה לא התקבלה עד לכתיבת שורות אלה וככל שתועבר, הרי שתפורסם במלואה. 

ביום חמישי, בשעה 08:00 נמדדו ערכי בנזן הגבוהים ב- 1,679% מעל התקן המותר. המשמעות: הילדים של כולנו נושמים אוויר מזוהם, העלול לגרום למחלות סרטן שונות. צפו בגרפים מתוך המערכת, שבנה ד״ר גיל דוד, על בסיס הנתונים המגיעים מהאפליקצייה של המשרד להגנת הסביבה. 

כמויות הבנזן המסרטן החריגות אשר אליהן נחשפים תושבי העיר אשדוד עצומות. ביום חמישי, 6/2/20, נכון לשעה: 08:00 נחשפו תושבי העיר לכמות בנזן מסרטנת אשר נמצאת בכמות של 1,679% מעל התקן. ביום רביעי החל מהשעה 07:40 הופסקה קבלת הנתונים מהאפליקציה של המשרד להגנת הסביבה בשל תקלה. 

לאחרונה, נמדדות בעיר אשדוד רמות בנזן גבוהות מאוד. הבנזן, על פי החשד, עלול לגרום למחלת הסרטן. מה איכות האוויר שאנחנו וילדינו נושמים? הפירוט המלא, מדי יום, כאן ב״אשדוד היום״. מוזמנים להתעדכן ולשתף את הכתבה על מנת לעורר מודעות. 

להלן גרף זיהום אוויר שנמדדו ביום חמישי: 

ביום רביעי, נמדדו נכון לשעות הבוקר כמויות בנזן חריגות במיוחד. בשעה 06:45 הגיעה החריגה ל- 1,754% מעל התקן.

כבר במשך 66 שעות, הופסקה הצגת נתוני הבנזן באתר ובאפליקציית המשרד להגנת הסביבה. 

הרמות המיירביות של רמות הבנזן הן 3.9 שהם 1.2 ppb בהתאם לגרפים המועלים כאן. התקן נקבע בהתאם לתקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר) (הוראת שעה), תשע"א-2011. החל מיום שבת ועד היום, נמדדו ערכים גבוהים פי כמה מהתקן, בשעות מסויימות. 

תושבי אשדוד מוזמנים להצטרף לקבלת התראות בזמן אמת על הזיהום המתמשך בעיר בלחיצת כפתור כאן. 

יום שלישי, 4/3/20, נמדדו ערכי בנזן גבוהים מהתקן, על פי המפורט בגרף הבא: 

שעה:חריגות בנזן מעל התקן המורשה בחוק:
05:0054% מעל התקן המורשה בחוק
05:30212% מעל התקן המורשה בחוק
05:45613% מעל התקן
06:4577% מעל התקן
07:4511% חריגה מהתקן
08:4541% חריגה מהתקן
09:45132% חריגה מהתקן
10:00298% חריגה מהתקן
גרף זיהום אוויר ב-4/3/20

ביום שני, 3/2/20, נמדדו חריגות גבוהות מאוד מהתקן במה שנראה על פניו כסוג של שגרה, לכאורה, ובטח ביחס לימים האחרונים.

שעה:חריגת כמות בנזן מסרטן מעל התקן:
04:30569%
04:451,345%
05:45265%
06:4530%
07:00815%
08:00824%
ערכי בנזן ליום שני 

להלן הערכים שנמדדו ביום ראשון, 2/2/20: 

שעהחריגת כמות בנזן מסרטן מעל התקן המותר
05:1540% מעל התקן
06:4595% מעל התקן
07:00112% מעל התקן
08:3015% מעל התקן
09:3045% מעל התקן

להלן הערכים שנמדדו במהלך השבת, 1/2/20: 

חשיפה לטווח קצר 


החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. אם הנוזל נבלע, שאיפה לריאות עשויה לגרום להתפתחות דלקת ריאות כימית. החומר עשוי לגרום להשפעה על מערכת העצבים המרכזית. עשוי לגרום לירידה בהכרה . חשיפה לריכוזים גבוהים בהרבה מגבולות החשיפה התעסוקתית עשויה לגרום לאובדן הכרה ומוות. במקרה של בליעה, החומר בקלות נכנס לדרכי הנשימה ועלול לגרום לדלקת ריאות משאיפה. 

הנתונים המדויקים נלקחו מתוך האפליקציה של המשרד להגנת הסביבה. האפליקציה מציגה נתוני איכות אוויר בזמן אמת בצורה של מדד איכות אוויר, כפי שמקובל בעולם, על בסיס הנתונים המתקבלים מתחנות הניטור השייכות למערך הארצי (מנ"א) הפרוסות ברחבי הארץ. מדד איכות האוויר מוצג בצורה ויזואלית, ידידותית וברורה, בקטגוריות של איכות אוויר ומסווג לפי: איכות אוויר גבוהה, בינונית, נמוכה ונמוכה מאוד. 

המדד משקלל בתוכו חמישה מזהמי אוויר שכיחים, כפי שמקובל במדינות מפותחות בעולם (חלקיקי PM2.5, חלקיקי PM10, תחמוצות חנקן, גופרית דו-חמצנית, אוזון ופחמן חד-חמצני), כאשר המדד נקבע לפי המזהם שריכוזו הוא הגבוה ביותר. 

ניתן אף לעקוב אחר ריכוזי מזהמי האוויר השונים הנמדדים במערך הניטור הארצי לפי קטגוריות המבוססות על ערכי הסביבה (תקן איכות אוויר) וגם לפי הריכוזים הנמדדים. במקרה של התרעה על מצב זיהום אוויר חריג וגבוה מאוד, היא תוצג באפליקציה עם המלצות לציבור הרחב ולאוכלוסיות רגישות.

תמונה מתוך pixabay

2 תגובות

  1. כל הכבוד, סוף סוף נשמעת דאגה לחיי האזרחים, כואב על שנים של הרעלה חצי סמויה, את עקבותיה ניתן לראות במחלקות האונקולוגית…

  2. כתבה חשובה.
    מי מניע תביעה ייצוגית נגד המשרד לאיכות הסביבה ועיריית אשדוד על בסיס הנתונים?
    איפה חותמים על עצומה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.