הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אילן בן עדי, מי יישא באחריות ככל שיהיו נפגעים בגוף ובנפש בחוף המצודה?

די למקרי הטביעות בחוף המצודה|הפתרון היצירתי, שהעניקה עיריית אשדוד לאחר מקרה הטביעה למוות של יוחאי אלקיים ז״ל באוגוסט 18 על מנת ״להרגיע את הרוחות״, לכאורה, ואילו היום גם לפתרון החלש ההוא לא נותר כל זכר. רוחצי חוף המצודה מופקרים לגורלם, ללא תחנת הצלה ממוסדת במקום.

בשנים האחרונות, אירעו מספר מקרי טביעה אשר הסתיימו במוות, בחוף המצודה באשדוד. האחרון שבהם, אירע רק לפני פחות משנה, באוגוסט 2018, שבו מצא את מותו יוחאי אלקיים ז"ל, צעיר בן 28, שנכנס להציל אישה שהייתה במצוקה בים בחוף המצודה והצליח להצילה אך טבע למוות בעצמו.

במסגרת המאבקים של מנכ״ל העירייה בן עדי עם המצילים בחופי הים של העיר, נשאלת השאלה מדוע לא נפתחת תחנת הצלה בחוף המצודה בעיר? וזאת לאחר מקרה הטביעה הקשה של יוחאי אלקיים (28) ז״ל.

חוף המצודה באשדוד נמצא דרומית לחוף יא' וצפונית לחוף טו' הוא איננו חוף מוכרז וככזה, לא ניתנים בו שירותי הצלה. על אף שאין בחוף שירותי הצלה, הדבר איננו מונע מאנשים רבים להגיע אליו בשל השקט במקום, הפסטורליות ופיסת הטבע הנדירה ברצועת החוף בעיר.

סיפור מותו של יוחאי ז"ל נגע ללב כל מי ששמע והדבר סוקר גם בתקשורת ברמה הארצית. אך האם המקרה הוא גורל או מחדל? יצאנו לבדוק.

ב-20 באוגוסט 2018, מספר ימים לאחר מותו של אלקיים ז״ל, הוצבה בחוף המצודה מעין 'תחנת הצלה' מאולתרת, אשר כללה שמשייה, כיסא ומציל אחד או שניים. הנראות במקום – רחוקה הייתה מלהיות רצינית, אך היה נדמה, כאילו עיריית אשדוד הפנימה את הצורך בתחנת הצלה בחוף המצודה העמוס באנשים מימלא. עצם הצבת השמשיה המאולתרת, עודדה אותנו, למען לא יישנו מקרים מעין אלה בעתיד, חלילה וחס. לפני מספר שבועות, נפתחה באופן רשמי עונת הרחצה 2019 והפלא ופלא – חוף המצודה עדיין ללא מצילים, ללא תחנה מוגדרת והרוחצים במקום, הגם שמדובר בחוף לא מוכרז, מופקרים לגורלם, לכאורה.

תחנת ההצלה המאולתרת בחוף המצודה מאוגוסט 2018

מספר ימים לאחר הקמתה של התחנה המאולתרת, הוחלט להסירה ועל פי המידע שהגיע למערכת 'אשדוד היום', הוחלט על פטרולי סיור באמצעות טרקטורונים במקום. הפטרולים בוודאי יעניקו מענה בעת הצורך אך עדיין אין זה מענה הולם כפי שתחנת הצלה מסודרת מעניקה במקום.

״בכל שבת, אנחנו מקבלים לפחות 3 טלפונים מהשיטור הימי, להגיע לחוף המצודה ולהציל אנשים״, אמר לנו גורם המעורה בנושא. למה מחכים בעיריית אשדוד? מדוע שנה שלמה לא הספיקה על מנת להכריז על החוף כמוסדר ולהקים תחנת הצלה?

סביב מקרה הטביעה נשאלות שאלות רבות ומכאיבות: מדוע עיריית אשדוד לא הכריזה על המצודה כחוף מוכרז? מדוע לא הציבה תחנת הצלה? שמא יכול היה להימנע המקרה, אילו רק מציל מקצועי היה במקום?

עיריית אשדוד סללה דרך אספלט לחוף המצודה על מנת להקל על התושבים המגיעים לחוף

סוגיה נוספת בנושא, היא העובדה, שעיריית אשדוד סללה לפני כשנתיים כביש אספלט המתחיל בכניסה ל'מצודה' דרך כביש משה דיין ועד לחוף עצמו. כלומר, עיריית אשדוד החליטה לסלול את דרך האספלט במטרה להקל על התושבים שבוחרים להגיע לחוף המצודה, להגיע אליו. יוצא מזה, כי עיריית אשדוד השכילה להבין, שהחוף הזה משרת רבים, ורצתה להקל על המגיעים לחוף, בדרך נוחה ונסיעה קלה לחוף.

כלומר, בידה האחת, עיריית אשדוד שמרה על חוף המצודה כחוף לא מוכרז ולא דאגה לשירותי הצלה במקום; ובידה השנייה, סללה דרך אספלט נוחה ויצרה נגישות לחוף המצודה, שהוא, כאמור, לא מוכרז וללא שירותי הצלה. האם נעשתה חשיבה מצד מי מהגורמים בעיריית אשדוד, אשר החליטו על סלילת הדרך לחוף ללא שירותי הצלה?

עצת מערכת 'אשדוד היום' לנבחרי הציבור: כבר לישיבת המועצה הקרובה – העלאת נושא הכרזת חוף המצודה והצבת שירותי הצלה נאותים בו, ויפה יממה אחת קודם.

מעיריית אשדוד לא נמסרה תגובה לדברים וככל שתימסר, הרי שזו תפורסם במלואה.

2 תגובות

  1. אני הבנתי שמדובר בחוף בעייתי מבחינת הזרמים . אם לא ניתן להגדיר את החוף כחוף רחצה מוכרז . יש להקפיד על שיטור ימי לא בכדי להציל אנשים אלא בכדי לתת להם קנסות על כך שהם רוחצים שם . רק הרתעה ותודעה תמנע ממתרחצים להכנס לחוף לא מוכרז ולסכן את עצמם ואנשים אחרים הבאים להצילם . יהי זכרו של יוחאי ברוך

  2. אין כסף הכל נבלע בריווי ובמעטפות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.