אושר בקריאה טרומית: פטור מארנונה לחייל בודד בדירת שותפים

בשורות טובות לחיילים בודדים בצה״ל, כאשר היום (רביעי) מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הרשויות המקומיות (פטור חיילים, נפגעי מלחמה ושוטרים מארנונה) (תיקון – פטור לחייל בודד בדירת שותפים), התשע"ח-2018 של חברי הכנסת רועי פולקמן ומירב בן ארי, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ פנינה תמנו.

מוצע לקבוע, כי ביחס לחיילים בודדים השוכרים דירה עם דיירים נוספים, הפטור יחושב לפי היחס בין שטח הדירה לבין מספר הדיירים, באופן שיזכה חיילים בודדים השוכרים דירת שותפים בפטור מלא על חלקם היחסי בארנונה.
בדברי ההסבר נכתב: "לפי חוק הרשויות המקומיות זכאים חיילים להנחה בארנונה למשך תקופת שירותם בצה"ל ועד ארבעה חודשים מיום שחרורם. הפטור כאמור ניתן לגבי דירת יחיד ששטחה 70 מ"ר לכל היותר, ולגבי דירת 4 שותפים ומעלה, ניתן הפטור עבור שטח של 90 מ"ר מסך שטח הדירה. עבור מרבית החיילים פטור זה לא רלוונטי, שכן במהלך שירותם הצבאי הם מתגוררים עם משפחותיהם.  ואולם, חיילים בודדים חוסכים בזכות פטור זה אלפי שקלים לאורך שירותם הצבאי.
יחד עם זאת, כדי לא להישאר לבד, חיילים בודדים שוכרים יחד דירות גדולות ואף בתים, בהם הם גרים עם שותפים רבים. מאחר והחוק קובע סייג לגבי דירות הגדולות מ-70 מ"ר, חיילים אלו לא זכאים לפטור מארנונה ונאלצים לשלם את ההפרש שמעבר לפטור הניתן בשל 70 מ"ר משטח הדירה."
ח"כ פולקמן: אנחנו תמיד אסירי תודה לחיילי צה"ל ובוודאי בימים אלה. מגיעה להם התחשבות מיוחדת באותם חיילים שבנוסף לכל הקשיים הכרוכים בלהיות חייל צה"ל הם עושים את זה כחיילים בודדים, מגיעים הנה לארץ ללא העורף המשפחתי והסיוע, ואנחנו כמדינה צריכים לבוא לעזור להם. כמי שבא מהשלטון המקומי, בדרך כלל אני מסתייג בחקיקה שנותנת הנחות בארנונה, אבל במקרים מיוחדים כמו פה, שהמחוקק כבר קבע אותם, צריך לעשות את הדברים בהיגיון ובשכל.
ח"כ פנינה תמנו: "אותם חיילים, כאשר הם מקבלים סופ"ש לחזור הביתה, ראוי שיוכלו לשים את הראש במקום ראוי, ולא להיות מוטרדים מחובות מצטברים. אנחנו עדים לתופעה מזעזעת כאשר הרבה מאוד חיילים בודדים נאלצים לבקש סיוע ברשתות החברתיות, לפעמים אין להם אפילו אוכל לשישי שבת, ורבים מהם נאלצים להתמודד עם חובות גדולים של ארנונה כי רשויות מסוימות בוחרות לפרש את החוק בדרך שנוחה להם."

50 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכספים.

תמונה מתוך אתר שאטרסטאק

אולי תתעניין ב...

ועידת השׁוּפוּנִי

כנס בתחום החינוך נערך היום (ראשון) במרכז ״כיוונים״ בעיר, ״וועידת חינוך״ קראו לה מארגניה. נצייין, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים