הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אֶבֶן שֶׁאֵין לָהּ הוֹפְכִין: מי יציל את רובע המע״ר?

איך הפך מע״ר דרום להיות הרובע המוזנח ביותר בעיר ובגדר אתר בניה על כל המשתמע? מע״ר דרום בתחילת הדרך הוגדר כמרכז עסקים ראשי. באיזור המרכזי ביותר בעיר, היו אמורים להיות כל משרדי הממשלה, משרדים של נותני שירותים, מרפאות ושאר מקומות עבודה. עם הזמן, הפך השטח במע״ר דרום לבונבוניירה אשר כל קבלן שמכבד את עצמו בעיר ממתין לממש. איך הפך מרכז העיר לאתר בניה מוזנח כבר שנים רבות?

לא קיימים מוסדות ציבור

מזה כ-6 שנים מתגוררים במע״ר דרום מאות משפחות, כאשר במקום לא קיימים מוסדות ציבור כמו: גני ילדים, מרפאות, מכולת, קיוסק, בית ספר או גן שעשועים לילדים. דיירי המע״ר נשענים, למעשה, על השירותים הציבוריים הניתנים ברבעים הסמוכים כמו: סיטי ורובע יא׳. נציין, כי הרובע השכן מכיוון מערב, המרינה, אף הוא כמעט ללא מוסדות ציבור בשטחו. דיירי המע״ר רכשו דירות במיטב כספם ברובע היקר ביותר בעיר ושירותים בסיסיים-אין. לפני כשנתיים, הוכר אחד המבנים הזמניים במע״ר כבית כנסת המשמש את המתפללים תושבי המע״ר. בפועל, מדובר במבנה זמני, הנמצא על הכביש הראשי של שד׳ בן עמי.

הפיתוח באיזור המרינה אף הוא כמעט ולא קיים על אף שבעת רכישת הדירות, שילמו הדיירים גם על הפיתוח של האיזור, כנהוג באיזורים חדשים שבהם רוכשים דירות. הכסף בעבור הפיתוח, כאמור, כבר שולם על ידי התושבים אבל בפועל, ניתן לראות, כי המקום רחוק מלהיות מפותח אם ברמת הכבישים, המדרכות, השטחים הירוקים שכרגע לא קיימים, אם בכלל.

אוקטובר 2014 – גבי כנפו יו״ר הועדה לבניין עיר

ב-5 באוקטובר 2014, גבי כנפו, ממלא ראש העיר, תפקד כיו״ר הועדה לבניין עיר. כנפו העלה לסדר את נושא המע״ר, המוגדר כבר שנים בפי מקבלי ההחלטות כ״תפוח אדמה להוט״ והצליח להעביר את ההחלטה לאשר את הבחינה התכנונית הכוללת של מע״ר דרום עד לקיבולת מירבית של כ-3,500 דירות, ככל שמסמכי התכנון יאפשרו.

באותה הישיבה, אשר התקיימה בקדנציה הקודמת, ניתן לראות, כי שמעון כצנלסון, סגן ראש העיר כיום, הצביע נגד ההחלטה. מעניין יהיה לראות כיצד ינהג כצנלסון בנושא זה, כאשר יגיע לפתחו כיו״ר הועדה לבניין עיר היום. באוקטובר 2014 נאלץ כנפו להשתמש בקולו הכפול כיושב ראש הועדה, על מנת לאשר את ההחלטה הזו.

להלן חלק מפרוטוקול ההחלטה:

דו״ח מבקר המדינה דרש – תכנית כוללת למע״ר

בדו״ח מבקר המדינה אשר יצא בנושא המע״ר, נבדקו הליכי התכנון של מע״ר דרום החל בספטמבר 2010 עד ינואר 2011. תכנית כוללת למע״ר לא קיימת עד עצם היום הזה.

מבקר המדינה ממליץ על הכנת תכנית כוללת למע״ר, בטרם יתחילו לבנות שם דירות מגורים:

מאז דו״ח מבקר המדינה, הקבלן היחיד אשר קיבל היתר להמשיך את הבניה שלו הוא יהודה אמסילי. האישור לבנייה התקבל על ידי בית המשפט אשר קבע, כי הנזק שייגרם לרוכשי הדירות הינו גבוה יותר ועל כן הבניה חייבת להמשך, על אף ההתנגדויות אשר הציגו התושבים בבניינים הסמוכים וחלק מהקבלנים בעלי העניין ברובע המע״ר. כלל ההתנגדויות נדחו על הסף. יתר הקבלנים אינם מורשים לבנות עד עצם היום הזה. בבניין המגורים אשר בונה אמסילי, רכשו ראש העיר ובתו שתי דירות מגורים.

בניין המגורים של אמסילי במע״ר:

ראש העיר יחיאל לסרי וממלא מקומו גבי כנפו פסלו את עצמם מההחלטות בעניין מע״ר דרום בשל ניגוד עניינים.

במסגרת הסכם הגג אשר נחתם לפני שנתיים בידי ראש העיר, הובטחו, בין היתר, מתחמי מגורים לצעירים גם ברובע המע״ר. במסגרת הסכם הגג הוחלט להוסיף עוד כ-480 דירות לבנייה במע״ר, בנוסף על המסגרת הקיימת. כידוע, מאז ועד היום לא נבנתה ולו דירה אחת בעבור זוגות צעירים במסגרת הסכם הגג לא במע״ר ולא בשום מקום אחר בעיר.

בשורה התחתונה

תכנית מע״ר דרום נמצאת בידי רשות מנהל מקרקעי ישראל והיא מצדה בוחנת בימים אלה את היחס בין כמות הדירות אשר תאושר לבנייה לבין כמות מוסדות הציבור והשטחים הציבוריים הדרושים במקום, כנגזרת מהאוכלוסיה הצפוייה להתגורר שם. בינתיים, ממשיכים לסבול כלל תושבי העיר מאתר בניה בלב העיר, על כל המשתמע והרובע אשר היה אמור להיות גאוות העיר נראה כשכונת רפאים, ללא פיתוח בסיסי.

תגובה אחת

 1. בית כנסת מוקם ע"י בני סופר , ישנו גן ילדים ע"ש (אמיתי) ג'ו עמר.
  אבל כל זה קורה מאוחר מאוד.
  שווה לעשות כתבה על מרכז הגביה שנבנה בסיטי ,צמוד למרכז כיוונים.
  מדוע בעידן האינטרנט עדיין צריך מבנים פיזיים בעלות כזאת (כמדומני 80 מיליון שח עלות בנייה).
  בתל אביב מרכז הגבייה שומם רוב הזמן ומשתרע על קומה, לא מבנה.
  מה שיותר חמור זה שהמבנה בכלל יועבר למילגם, שהיא חברה פרטית, מקווה שהם ישלמו שכירות שתצדיק את ה80 מיליון עלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.